A reform lesz az egyetlen megoldás
Ezzel együtt a gazdaság kilátásai korántsem mondhatóak rossznak. A németországi konjunktúra nagyon erőteljesen húzza az exportvezérelt magyar gazdaságot is. Ráadásul az látszik, hogy a német növekedés nem is nagyon törik meg a közeljövőben: a német konjunktúra indexek néhány esetben történelmi csúcsokat ostromolnak. Az ország növekedését ezen túl az Európai Központi Bank (EKB) alacsony kamatszintje is segíti, s jótékony hatással van a gazdaságra a kínai és a brazil fejlődés is. Arról nem is beszélve, hogy hagyományosan konzervatív fogyasztónak tartott német vásárlók által keltett belső kereslet is beindult.
A jegybankkal ellentétben a beruházások szintjét sem tartják alacsonynak a Takarékbanknál, rengeteg kapacitásfejlesztő befektetés zajlik - vélik -, ám ezeket nem hitelből, hanem saját forrásból finanszírozzák a vállalatok. Suppan Gergely hangsúlyozta, hogy 2012-től a gazdasági növekedés már önmagában a bejelentett autóipari beruházások révén is 4 százalék közelében lehet vagy meg is haladhatja. Ez persze arra is utal, hogy a növekedés motorja továbbra is az export lesz.
Az ipari termelés is jól alakul, az utolsó decemberi adat akár 20 százalék fölötti bővülést is mutathat, ennek alapja lehet többi között, hogy a Hankook új hazai kapacitásának üzembe állása, valamint a szokásokkal ellentétben a két ünnep között nem álltak le a német autógyárak, s ebben az időszakban ez további megrendeléseket jelentett a hazai vállalatoknak, beszállítóknak is.
Ezt követően viszont 13-15 százalék közé esik az év elején, s a következő hónapokban a bázishatások miatt 7-10 százalék körüli szinten maradhat tartósan. Ezek alapján nyilvánvaló, hogy az ipari termeléssel sok baj nem lesz, a gazdaságot most a mezőgazdaság és az építőipar húzza a leginkább vissza - tette hozzá.
A költségvetés fenntarthatóságát illetően az elemző kifejtette: az összkép kedvező is lehet, s az ország megítélése is sokat javulhat, ehhez azonban a megszellőztetett, a kiadási oldalon 600-800 milliárd forintos megtakarítási reformnak az utolsó fillérig teljesülnie kell. Így a munkaerőpiacon a hallott 100 milliárdos spórolás, a nyugdíjak esetében a 200 milliárd, a gyógyszerkasszánál 100 milliárd, s lehetett hallani a közösségi közlekedés esetében elképzelt 50 milliárdos megtakarításról is.
A reformoknak már csak azért is össze kell jönniük, mert a kormánnyal szemben igencsak nagy a szkepszis a piacon. Ezzel kapcsolatos kérdésre, miszerint a napokban elhangzott kormányzati körökből, hogy ez a tétel 3 évre húzódna el Suppan úgy reagált: nem az idei év a kérdés.
Arra a válságadók és magánnyugdíjpénztárakból befolyt pénzek fedezetet teremtenek. 2013-tól viszont már a gazdaságnak önfenntartóvá kell válnia a kiadáscsökkentések révén - miután ezek az egyszeri bevételek ekkor kifutnak -, így a reformoknak ezen időszakban kell beérniük. Ennek össze kell jönnie addig az időszakig, sommásan úgy fogalmazott: ez az egy magoldás maradt.