A német gazdaságot is fékezi az euróválság
Függetleníteni tudja-e magát a német gazdaság az eurózóna válságától – ez a kérdés foglalkoztatta az elemzőket kedden, amikor sorra jelentek meg az adatok a második negyedévi teljesítményekről, a nemzeti össztermék (GDP) alakulásáról.
A német számoknak azonban kettős olvasatuk lehetséges. A német gazdaság ugyanis 0,3 százalékkal bővült az áprilistól júniusig tartó időszakban, ellentétben a 0,5 százalékos irammal a január-márciusi periódusban. (Az előző év azonos időszakéhoz képest 1 százalékkal növekedett, de az első negyedben 1,2 százalékkal.) Ez lassulást jelez. De az előrejelzők mindössze 0,2 százalékos ütemre számítottak, így a statisztikai hivatal közleménye kellemes meglepetést keltett. Érvelni tehát éppúgy lehet a német gazdaság elrugaszkodása, mint leragadása mellett.
Ráadásul - a kínai gazdaság lanyhulása ellenére - a német áruk vevőkre találtak az eurózónán kívül, az export is jól húzta a gazdaságot. S az alacsony, 6,8 munkanélküliségi ráta – a fiatalok körében is csak 7,9 százalékos szemben a valutaövezet 22 százalékos átlagával -, és az emelkedő bérek serkentették a belső fogyasztást. A banki elemzők azt hangoztatták, hogy a harmadik negyedévre rányomja bélyegét az eurózóna válsága, de a negyedikben újra meglódulhat a gazdaság szekere.
A francia gazdaságban már nem ilyen jó a helyzet, három negyedév óta képtelen növekedni. Igaz, esetében a várakozást múlta felül a nulla százalékos adat, hiszen a szakértők 0,1 százalékos esésre fogadtak. A tőzsdék számára – amelyek egyébként továbbra is arra várnak, hogy az európai jegybank és az eurózóna mentőalapja beavatkozik az állampapír-piacon – ez két olyan hírnek bizonyult, hogy az indexek felfelé kapaszkodtak a kedd reggeli nyitás után.
A viszonylagos jó hírek csak kapaszkodót kínálnak a befektetőknek, de nem fedik el a tényt, hogy a lassuló német és a stagnáló francia gazdaság nem mentheti meg az eurózónát a visszaeséstől. Az Európai Bizottság 0,3 százalékos GDP csökkenést prognosztizál 2012-re. Az olasz gazdaság 0,7, a spanyol 0,4 százalékos hanyatlást könyvelt el a második negyedben a megelőző három hónaphoz viszonyítva, miközben mindkét kormánynak megszorító intézkedéseket kell foganatosítania a költségvetési hiányok és az államadósságok méretének csökkentésére. Az eurózóna gazdaságai együttesen 0,2 százalékkal zsugorodtak az első negyedhez viszonyítva, az elmúlt év második negyedéhez képest 0,4 százalékkal
A görög gazdaság éves összevetésben nagyot, 6,2 százalékot zuhant - igaz, az adat picit jobb, mint az elemzői várakozások - miközben Athénban is újabb kiigazító lépésekre van szükség, hogy a nemzetközi hitelezők folyósítsák a kölcsön részleteit.
Mint az Eurostat közleményéből kiderül – bár nem mind a huszonhét EU-tagországra nézve állnak rendelkezésre az adatok – recessziót él át Csehország, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Magyarország, Portugália és Nagy-Britannia. Kikerült a recesszióból Hollandia és Románia.
Az Eurostat Lengyelországról még nem közölt adatot, viszont Szlovákia 0,7 (éves összevetésben 2,9) százalékkal növekedett, teljesítménye messze meghaladja a magyar gazdaságét. Bulgária és a balti államok gazdasága is bővül, az osztrák is növekedik, bár viszonylag mérsékelt ütemben.