A kurta farkú malac esete az Unióval

Nem tartja be az európai sertéstenyésztők túlnyomó többsége az állatok tartásának körülményeit szabályozó, szigorú uniós előírások egy részét - derül ki egy titokban folytatott vizsgálatból, amelynek eredményeit Brüsszelben hoztak nyilvánosságra..

Állatvédő egyesületek inkognitóban filmezték a sertések tartásának körülményeit hat EU-tagállam (Magyarország, Dánia, Németország, Spanyolország, Franciaország és Nagy-Britannia) összesen 74 állattenyésztő telepén. Azt állapították meg, hogy a tartók 90 százalékban figyelmen kívül hagyják a disznók farkának megcsonkítását tiltó szabályozást, kétharmaduknak pedig nem biztosítják a megfelelő talaj-, illetve ólkörülményeket sem.

Az állatvédő szervezetek elfogadhatatlannak minősítették a tapasztaltakat, különös tekintettel arra, hogy hét éve életbe lépett szabályozásról van szó. Felszólították az uniós tagországok hatóságait, hogy tegyenek megfelelő lépéseket az előírások betartatására.

Peter Stevenson, a CWF nevű szervezet egyik szóvivője hangoztatta: a disznók "kíváncsi, intelligens, igazi életörömmel teli" állatok. Sivár nagyüzemi körülmények között tartani őket, ahol semmit nem tudnak csinálni, egyszerre törvénytelen és embertelen - vélte.

Az üggyel kapcsolatban Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő elmondta: a magyar sertéstartási körülmények nem rosszabbak az uniós átlagnál, sőt vannak olyan területek, ahol a magyar szabályok szigorúbbak, mint az unióban.

A szakember ugyanakkor jelezte: Magyarországon vannak 25-30 éves állattartótelepek, amelyek koruknál fogva is rejthetnek bizonyos gondokat. De ezek nem olyan súlyos problémák, amelyek az állatok jólétét, egészségét, testi épségét, vagy netán az életét veszélyeztethetnék - hangsúlyozta.

Természetesen ezekre a telepekre ráférne az átépítés - szükség lenne akár támogatásra is -, de amit a jogszabályok előírnak azt az állategészségügyi hatóságok megkövetelik az állattartóktól a nagyüzemi állattartó telepeken - mondta az országos állatvédelmi főfelügyelő.

Hozzátette, hogy az uniós felülvizsgáló ellenőrzések rendszerint csak apróbb problémákat állapítanak meg, például, hogy a kocáknak nincs játékszerük, illetve a telepek padozata elöregedett.  A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyar tartási körülmények nem rosszabbak az uniós átlagnál - hangsúlyozta Pallós László.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.