A kormánynak a kétszer kettő mindig négy
A kormány kilencpontos határozatot alkotott az önkormányzatok adósságkonszolidációjára: eszerint az 5000 fő alatti településeken teljes mértékben rendezi az állam az adósságot, még ebben az évben. Az e fölötti lélekszámú településeken az adott önkormányzat iparűzési adóbevételétől függően – a 2012 szeptemberében fennálló adósság szerint – progresszív módon, 40-70 százalékos lesz az állami szerepvállalás – mondta Tállai András a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatón. (Korábban Kósa Lajos debreceni polgármester még arról nyilatkozott, hogy a 3000 fő alatti településeknél lesz százszázalékos az adósságkonszolidáció.) A belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára elmondta, hogy így 1956 önkormányzat adósságát rendezik 2013 júniusáig. Az adósságkezelés technikai részleteit az Államadósság Kezelő Központ végzi majd el 2013. június 30-áig, tehát "a jövő év félévéig lényegében közel kétezer önkormányzat fog megmenekülni az adósságától" – tette hozzá.
Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz által szervezett, az Önkormányzatok az adósság csapdájában címmel rendezett konferencián, október közepén jelentette be, hogy 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól.
Tállai András tájékoztatása szerint az 5000 fő alatti települések adósságkonszolidációjával kapcsolatosan 90-100 milliárd forinttal kalkulálnak. Az 5000 lélekszámúnál nagyobb településeken viszont nem arról van szó, hogy a kormány egy összegben átvállalja és kifizeti a bankoknak az összes, az önkormányzatokkal szemben fennálló követelést, hanem a 2011. december 31-i állapotnak megfelelően a hitelállomány tőke- és kamattörlesztését rendezik; ez összesen 512 milliárd forint, de évente 50-100 milliárd forintot tesz ki. Munkatársunk kérdésére, hogy hogyan rendezik a folyószámlahiteleket, melyeket december 31-ig vissza kell fizetniük az önkormányzatoknak, Tállai András nem adott pontos választ, azt mondta, "szakmai részletekbe nem mentek bele" a kormányülésen. Az általános rendezéshez tartoznak e hitelek is, de lehet, hogy "speciális" eljárással válnak a folyószámlahitelek az adósságkonszolidáció részévé.
Az államtitkár a sajtótájékoztatón közölte: az adósságkonszolidáció okán módosítani kell a 2012-es és a 2013-as költségvetést is. Emellett annak érdekében, hogy a jövőben az önkormányzati rendszer működése és a közszolgáltatások megszervezése ne kerüljön veszélybe, néhány törvényt szigorítanak. "Megvizsgálják" a stabilitási törvényt – mely már 2012 januárjától szabályozza az önkormányzatok úgynevezett éven túli hitelfelvételét, kötvénykibocsátását –, hogy az önkormányzatok kötelezettségvállalása "gyorsabb legyen, ne kívánjon annyi adminisztrációt", és hogy elősegítsék az önkormányzatok tényleges működéséhez a likviditás biztosítását. A 2013-as költségvetési javaslathoz előterjesztett egyik módosítás szabályozza az önkormányzatok feladatfinanszírozását. Eszerint a helyhatóságok a jövőben szabadon felhasználható állami támogatás helyett csak meghatározott feladatra kaphatnak dotációt. Azaz: az önkormányzatok rövid pórázt kapnak.
A Népszabadság kérdésére, miszerint a bankokkal egyeztet-e a kormány, Giró-Szász András kormányszóvivő úgy reagált: első lépésben az önkormányzatokkal kíván a kormány megállapodni, addig a bankokkal legföljebb technikai megbeszélések lehetnek, melyek elősegítik a későbbi érdemi tárgyalást. Arra, hogy a kormány a bankokkal milyen elv szerint szeretne megállapodni a konszolidációról, hiszen, ha diszkontálást akar, az államcsődkockázattal jár, a kormányszóvivő idézte Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatát. Eszerint "semmi újdonság nincs abban, ami a sajtóban megjelent. (Amikor a Népszabadság is megírta kiszivárgott információk alapján, hogy esetleg 20-25 százalékpontos diszkontálást is indokoltnak tartanának az állami adósságrendezés keretében, az egyik hitelminősítő intézet jelezte, hogy az részleges államcsődöt jelentene – a szerk.) A kormány eddig is tudta, hogy a hitelminősítők milyen protokollokkal működnek e téren, és a kormány számol ezzel". A sajtótájékoztatón a megismételt kérdésre Giró-Szász András úgy reagált: a kormány egyelőre nem tárgyalt erről semmilyen módon, de felelőssége teljes tudatában dönt a hitelátvállalás módjáról. A kétszer kettő mindig négy elv érvényes – jegyezte meg a kormányszóvivő.
Lapunknak még a kormányülés előtt azt mondták: az viszont nem jelentene részleges államcsődöt sem, ha az egyes önkormányzatok maguk állapodnának meg az adott bankkal saját hitelük diszkontálásáról valamilyen mértékben.