A gazdalkodók már a tízmillió alatti hitelhez is idegen kezest hívnak

A stabilitás jellemezte az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány múlt évi tevékenységét. Bár az év első negyedében – a válság hatására szigorodó pénzintézeti finanszírozás miatt – átmenetileg visszaesett a KKV szektor hitel és intézményi kezesség iránti érdeklődése – nyilatkozta Ulrich Anikó, az Alapítvány ügyvezető igazgatója.

A garanciaszervezet küldetése a tőkeszegény vidéki mikro- és kisvállalkozások segítése, amely alapvetően meghatározza az Alapítvány portfólióját: jellemzően kis összegű, rövid futamidejű folyószámla és forgóeszköz hitelekhez kérik készfizető kezességi szolgáltatásunkat. Más pénzügyi intézmények a nagyobb ügyfeleket megfelelően kiszolgálják, számunkra a „kicsik” megsegítése a fő cél.

A válság hatása lényegében abban mutatkozott meg az Alapítványnál, hogy a korábbinál több vállalkozó kért hiteleihez készfizető kezességet, és a hitelek összege kisebb lett. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy 2009-ben 57,1 milliárd forint hitelhez nyújtott az alapítvány készfizető kezességet, amely összeg 6 százalékkal kevesebb az előző évinél, ugyanakkor a 2651 kedvezően elbírált kezességi kérelem kb. 5 százalékkal több, mint a 2008. évi.

Az Alapítvány – tevékenységi körének megfelelően – elsősorban az agrárvállalkozásoknak nyújt pénzügyi szolgáltatást, bár jelentős a vidékfejlesztéshez kapcsolódó kezesség is. A kezességek száma tekintetében az agrárágazat (értve ez alatt mezőgazdasági és halászati termékek előállítása, elsődleges feldolgozása és kereskedelme) aránya 80 százalék - elsősorban a Gazdakártya terméknek köszönhetően -, a kezességgel biztosított összegből azonban 60 százalékkal részesedik, amíg a vidékfejlesztés 40 százalék. Ezek alapján mondható, hogy a szervezet tevékenysége lefedi a magyar vidéket.

A korábbi éveknek megfelelően, most is a növénytermesztő vállalkozók kértek és kapták a legtöbb - 54 százalékos – arányban a kezességet, összesen 14,8 milliárd forint garantált összeghez. Az állattenyésztők – jellemzően az ágazat helyzetére - 346 esetben kértek garanciát, ami mögött 7,4 milliárd forint hitel áll.

A mezőgazdasági célú kezességek nagy része a Gazda-hitel programhoz kapcsolódik, egyre népszerűbb ez a - Takarékbankkal közös - konstrukció. Az elmúlt évben 1267 Gazdahitel szerződéshez vállalt kezességet az Alapítvány, ami azt jelenti, hogy a kezességi levelek közel 48 százalékát ennek a konstrukciónak a keretein belül bocsátotta ki az Alapítvány.

A kezesség 68 százaléka 10 millió forint, illetve az alatti hitelekhez kötődik, s csupán 4 százalékot tesz ki a 100 millió forint, vagy annál nagyobb hitelek aránya. A hitelek összegét tekintve viszont ez utóbbi kategória 37 százalékot tesz ki. Ez az arány lehetőséget teremt arra, hogy kisvállalkozások igényeit maradéktalanul kielégítse az alapítvány, ugyanakkor a sikeres kezességnyújtás hosszú távon biztonságosan fenntartható legyen.

A hitelek finanszírozási típus szerinti megoszlásából a termelési feladatokhoz igényelt folyószámla-, illetve forgóeszköz típusú hitelek dominálnak, mely ügyletek 2190  (83 százalék), 39,8 milliárd forint hitellel emelkednek ki a kezesség állományból. A fennmaradó hitelek közül említésre méltó az épület-építmény, ingatlan és egyéb (nem gépjellegű) beruházási hitelek aránya.

A kezességbeváltások adatai már egyértelműen mutatják a válságot, mert míg 2008-ban 1,1 milliárd forintot fizetett ki az Alapítvány 80 ügyben, addig tavaly ezek a számok jelentősen emelkedtek. 2009-ben már 106 esetben váltottak be garanciát, és 1,7 milliárd forintot fizettek ki a hitelintézeteknek. Ezzel együtt az alapítvány pozitív eredménnyel zárja az évet.

Az idén az Alapítvány arra számít, hogy mind a vállalkozások, mind a pénzügyi intézmények számára az intézményi kezességvállalás súlya jelentős marad. Valamennyi ágazatban, így a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is felértékelődik az innovatív vállalkozások szerepe. Az EU törekvéseivel és a hazai uniós programokkal összhangban, ezért az Alapítvány kiemelt figyelmet fordít az innovatív kkv-k forráshoz juttatásának segítésére, a magyar agrárium kutatás-fejlesztési eredményei piacképessé tételének előmozdítására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.