A drámai frank jegyzés 'lélektanilag' veti vissza az építőipart
Júniusban az építőipari termelés volumene mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 13,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – tette közzé a KSH. Szezonálisan kiigazítva
a termelés a májusi emelkedés után az előző havinál 5,6 százalékkal alacsonyabb volt. Az év első hat hónapjában a
termelés 9,6 százalékkal volt kisebb, mint a 2010. azonos időszaki.
A termelés júniusi, 13,9 százalékos mérséklődésében az a szomorú, hogy mindkét építményfőcsoport esetében csökkenést regisztráltak. Az épületek építése jelentősen, 17,2, az egyéb építményeké 10,5 százalékkal maradt el a 2010. júniusitól. Az év első hat hónapjában az épületek építésének teljesítménye 8,2, az egyéb építményeké 11,3 százalékkal esett 2010 első félévéhez képest.
Kató Aladár, a Magyar Téglás Szövetség elnöke nem is rejtette véka alá szomorúságát a jelenlegi állapotok miatt. Mint fogalmazott: nagyon rossz a helyzet, a hazai téglapiac már három éve az összeomlás környékén áll. Elég az hozzá, hogy a 2008. évi szinthez képest 60 százalékos a visszaesés. Sok esély a javulásra nem is látszik, így nagy ábrándokat jövőre sem érdemes kergetni, sőt újabb 20-30 százalékos zsugorodás látszik – fejtette ki.
A hitelváláság egyszerűen agyonnyomja a hazai építőipart. Nehezen lehet hitelhez jutni, s annak kamatai – kedvező feltételek mellett is – 10 százalék körül vannak. Egy átlagosnak mondható fizetés pedig 140-150 ezer forint körül mozog, nos, ebből nem lehet hitelt kigazdálkodni. Éppen ezért kölcsönt nem is vesznek fel az emberek, s ez itt a probléma, miután Magyarországon az építkezések döntő részét hitelből finanszírozzák. Aki most épít az a tehetősebb réteg, ők viszont sajnos kevesen vannak.
Kérdésünkre kifejtette a rémisztő frank árfolyamnak közvetetten bizonyosan van hatása az emberek építési szándékaira. Lélektanilag még azokat is visszaveti, akik esetleg mégis belevágnának egy projektbe, ám az árfolymingadozás elbizonytalanítja őket még akkor is, ha nem is devizakölcsönt vennének föl. Egyszerűen nagy a félelem az emberek körében, így folyamatosan fogynak az új építési engedélyek.
Szavait jól tükrőzi a KSH jelentés, amely a részletekről szólva azt közli, hogy júniusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – több mint egyötödével kisebb volt a 2010. azonos időszakinál. Az egyéb építmények ágazat termelése 1,9 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbi, már egyébként is rendkívül alacsony bázishoz viszonyítva. A speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 15,8 százalékkal maradt el a 2010. júniusitól.
Ami ugyancsak az elnök szavait tükrözik, az a júniusban kötött új szerződések volumene, ami 6,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel azelőttinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 14,7 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerződések volumene legalább 1,5 százalékkal volt magasabb a 2010. júniusihoz mérten. Az év első hat hónapjában az építőipari vállalkozások 28,1 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
Az igazán szomorú, hogy az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának volumene szédítő mértékben, 36,2 százalékkal csökkent a 2010. júniusihoz viszonyítva, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya kétötödével, az egyéb építményeké egyharmadával volt kisebb.
Igen szűkszavúan foglalta össze Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki lakónikusan csak annyit mondott: ehhez nem nagyon lehet mit hozzátenni. Az építőipar évek óta folyamatosan hanyatlik, ezekhez képest a mostani történések nem is meglepőek. Az azért látszik, hogy csarnoképítések néhol zajlanak, ez pozitív fejlemény, de az ágazat szinten tartásához ez is roppant kevés. A frank árfolyam kérdésében viszont más állásponton van, mint a Téglás Szövetség vezetője. Úgy vélte ezeknek nincs azonnali – egyik hónapról a másikra érezhető – hatása a piacra, egy hosszabb egy-két éves projektben vélhetően nem ezek a döntőek – mondta. Igaz ugynakkor az is, hogy az is kérdés milyen gyorsan gyengül vissza a forinttal szemben a svájci frank jegyzése.
Véleménye szerint, ami kiránthatja majd az építőipar szekerét a sárból, az az unió által finanszírozott projektek beindulása. Egyszer a vasútfejlesztéseknek is látszódniuk kell majd, már ha ezek nagyvolumenben beindulnak. Ezzel kapcsolatban Kató Aladár is kifejtette a véleményét: szerinte az építési engedélyek számának csökkenését egy elinduló bérlakás program tudná "megfogni". Ezzel kapcsolatban a szövetség folyamatosan egyztet a kormányzattal, megítélése szerint azonban egy ilyen rendszer beindítésének 2012 előtt nincs esélye.
Az építőipar sebeit hangyányit enyhíthette, hogy a termelői árai 2011 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,2 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban az árak 1,6, az egyéb építmények építése ágazatban 2,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban átlagos (2,2 százalékos) növekedés mutatkozott. Az építőipar árai 0,5 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél.