A bolgár parlament bólintott a Nabucco-ra
Az ötven évre szóló egyezmény aláírói: Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország. A főszerep most a megvalósításra alapított Nabucco konzorciumé, amelynek a magyar Mol Nyrt., az osztrák OMV, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz, a török Botas, valamint a német RWE energiavállalat a tulajdonosa. A beruházás magántőkéből, állami szerepvállalás nélkül valósulna meg.
A Nabucco a tervek szerint 31 milliárd köbméter kapacitású, 3.300 kilométer hosszú földgázvezeték lesz. A csővezeték Törökországból, a török-grúziai, illetve a török-iráni határról indul, és Bulgárián, Románián és Magyarországon áthaladva az ausztriai Baumgartennél végződik majd. Várhatóan 2014-ben kezd gázt szállítani, maximális kapacitása 2020-ra épül ki. A beruházás költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró.
A vezeték megépítését az teszi szükségessé, hogy a számítások szerint a következő húsz évben mintegy 30 százalékkal, évi mintegy
600 milliárd köbméterre nő Európa földgázigénye. A Nabucco vezetékbe kerülő energiahordozó forrásai még bizonytalanok, de nagy valószínűséggel azerbajdzsáni, türkmén, esetleg egyiptomi, katari, iraki és iráni gáz kerül majd bele.
Bulgária - amely gázellátását jelenleg csaknem teljes egészében Oroszországból fedezi, és az ukrán-orosz gázvita nyomán súlyos energiaellátási gondokkal szembesült - energiastratégiájában elsődleges elem a gázforrások diverzifikálása. A Nabucco vezeték mellett ezért más forrásokra is számít: Azerbajdzsánnal már tavaly novemberben gázszállítási megállapodást kötött - 2011-től legalább évi egymilliárd köbméter földgázra - és Türkmenisztánnak is jelezte, hogy kész tőle évi 2,5 milliárd köbmétert vásárolni.