A közvélekedés jobbára az ő cégeiket is a Simicska-övezethez sorolja, bár utóbbi két üzletembert már inkább Habony Árpád környezetéhez sorolják. Nyilatkozataival a nagyvállalkozó sem igyekszik a képzetet oszlatni, holott a közhiteles adatok szerint számos társasághoz, márkához nincs köze. Például a Music FM az exközgépes Nagy Zoltáné, a Metropol napilapot pedig Fonyó Károly mondhatja magáénak.
Simicska könnyű kézzel passzolja le cégeit
A február 6-i, emlékezetes Simicska-nyilatkozatokkal tarkított nagy összeveszés után Simicska Lajos megvette Liszkay Lánchíd Rádióban és Nemzet Kft. kiadóban meglévő többségi, illetve a Hír TV-ben birtokolt kisebbségi részét, de azóta újraosztotta a lapokat. A legfrissebb cégbírósági adatok szerint a Nemzet Kft. közel fele a Kovács István és Tóth Marianna jegyezte Pro-Rátáé, harmada Fonyó Megapolis Mediájáé, és csupán 17 százalék maradt Simicska Pro-Aurumánál. A Hír TV 45 százaléka maradna a Pro-Aurumnál, 30 százaléka Fonyó cégénél, 25 százalék pedig a négyük tulajdonának számító Nemzet Kft.-nél. A Lánchíd Rádió pedig 25-25 százalékban lenne közvetlenül Simicska Lajos, a Megapolis Media, a Pro-Ráta, valamint a Nyerges Zsolt és Nagy Ajtony Csaba jegyezte Infocenter.hu tulajdona. A Hír TV- és különösen a Lánchíd Rádió-váltás viszont még nem hatályos, utóbbi esetében azért, mert a megelőző lépés bejegyzését a cégbíróság formai okokból megtagadta. Simicskáék ahelyett, hogy kiköszörülnék a csorbát, igazukat hangoztatva fellebbeztek.
|
Még mindig óriási hálózat áll a nagyvállalkozó mögött Németh Dániel |
A Class FM-et viszont eddig elkerülték a viharok: a rádió többsége közvetve-közvetlenül továbbra is Simicskáé. Az üzletember láthatóan könnyű kézzel passzolja le fontos cégeit a bizalmasainak. Vagyis nem tart attól, hogy valaki – Liszkay Gáborhoz hasonlóan – ki- vagy átlépne.
Simicska médiahalmazából személyesen hozzá kapcsolható a Mahir, a Mahir Cityposteren osztozik Fonyó Károllyal és a német Euro AWK-val, közvetlenül övé az elmúlt években komoly közpénzekhez jutó Bell and Partners alapította Euro Publicity, kissé kuszán, de hozzá kötődik a Publimont plakátcég, amely viszont a Peron Reklámon osztozik a fővárossal, az osztrák Europlakattal, a spanyol Mirpasával, a Csányi Sándor köréhez sorolt Tóth Józseffel, a Börcsök családdal és Bleuer Istvánnal. Hozzá sorolható a legutóbbi időkig köztévéműsorokat gyártó Hung-Ister is. De ez csak egy front.
A médiahalmaz mintegy harminc vállalkozásából a legjelentősebb a 2013-ban nyolcmilliárdos forgalomból hárommilliárdos nyereséget kanyarító Publimont, de a 4,5 milliárdos forgalmának harmadát profitáló Hung-Ister sem muzsikált gyengén. Tisztes nyereséget mutatott a közel nyolcmilliárdos bevételű Hír TV és a hárommilliárdos forgalmú Nemzet is. Ehhez képest a kétmilliárdon álló Mahir 240 milliós nyeresége szinte eltörpül. A csoport csúcsán álló, árbevételmentes vagyonkezelők, a Neo-Met, a Pro A, a Pro B vagy a Pro-Aurum rendre többmilliárdos nyereséget fialtak. A többi sajtótermék és vagyonkezelő viszont a nullához közeli árbevételt és eredményt mutatott. Simicskának a Mahiron keresztül továbbra is része van a jórészt Töröcskei István és családtagjai, illetve bizalmasai által jegyzett, tavalyelőtt csődközelbe jutó Platinium nevű pénzügyi vállalkozásban is. Mindez persze már a múlt ködébe vész: állami hirdetések nélkül a csoportok egész más képet mutatnak majd.
Sokat hoz az agrárág is
A másik nagy, a vállalkozót tisztes bevétellel örvendeztető ág az agrárcsomag, a személyes többségi, valamint felesége és Nyerges Zsolt kisebbségi tulajdonában álló Mezort köre. Ezek egy része az első Orbán-kormány által privatizált volt állami gazdaságokból, a „piszkos tizenkettőből" kerül ki: ilyen a Lajta-Hanság Zrt., a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. vagy a Szombathelyi Tangazdaság. Utóbbiban kisebbségi társa az őt egykoron elnöki tanácsadóként foglalkoztató állami MFB, de a sárváriak is üzemeltetnek egy kis közös céget az állammal. Ezek a 15 tagú csoport legjelentősebb, milliárdos forgalmú, százmilliós nyereségű tagjai.
És a Közgép
Noha ma már szinte mindenki kívülről fújja, hogy a Közgép Simicska Lajosé, erre egy, elsőként lapunkban közzétett közbeszerzési dokumentumon kívül sokáig más bizonyíték nem állt rendelkezésre. A Közgép ugyanis alapszabályában nem tüntette fel tulajdonosait, a közgyűlésekre pedig csak a 0,03 százalékot birtokló Németh Miklós vezérigazgató fáradt el. A cégbírósági kutatásokon alapuló Opten-adatbázis azonban ma már mutat egy vékonyka szálat Simicska agrárbirodalma és a 2013-ban hatvanmilliárdos forgalom mellett négymilliárdot fizető Közgép között. A legutóbbi dokumentált, 2013 végi közgyűlésen ugyanis 0,03 százalékos részesedésével megjelent a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. is. Ennek közvetlen tulajdonosa a Mező Zrt., annak a Mezort, az pedig többségben Simicska Lajosé.
Ettől még persze sejthető, hogy a fennmaradó 99,4 százalék se áll túl messze az üzletembertől.
A Közgép alá jelenleg tizenkilenc, részben vagy egészben a nagyvállalkozó által tulajdonolt vállalkozás sorolható. Közülük a legtöbb hasznot a három éve az állami MÁV-tól hozzájuk került, 2013-ban hatmilliárd forintos forgalmat felmutató Dunántúli Távközlési és Biztosítóberendezésépítő Kft. szállítja. Figyelemre méltó a Nyerges Zsolt cége alapította, komoly közbeszerzési pénzeket nyerő E-OS nevű energiavállalkozás, amely – némi offshore-kitérővel – 2010-ben került a Közgéphez. Az önkormányzati közvilágítási beruházások sztárja, az E-OS Elios nevű egykori leányvállalata ma már a kormányfő veje, Tiborcz István áttételes résztulajdonában van. Közgép-résztulajdon – az OTP-vel, a Mollal, a CIB-bel, a CIG-gel, a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Euroinvesttel és Mikóczy Zoltánnal karöltve – a csodaló, Overdose csúnyán veszteséges vagyonkezelője is.
Mindez csupán pillanatfelvétel a Simicska-galaxis egy szeletéről. Nem tettünk említést a múlt nagy változásairól, például, hogy a Budai Hengermalom is a hozzájuk közel álló Remeczki Ferenc (országos üzemanyag-jelölésre megbízást nyerő) cégéhez került. Nem vizsgáltuk se a bizalmasok céghálóit, se a menedzsereket, akik 2010 után már állami csúcsposztokról igyekeztek egykori kenyéradójuk kedvére tenni, de akik ma már minden erejükkel hessegetik magukról Simicska árnyékát. Ez azonban csak még kibogozhatatlanabbá teszi a szálakat.
Simicska Lajos és Orbán Viktor miniszterelnök vitája valószínűleg kevéssé kecsegtet anyagi fellendüléssel, így csoportjának alighanem túlélő üzemmódra kell váltania. Egy ilyen méretű és beágyazottságú hálózattal mégis talán megalapozottan állíthatta a nagyvállalkozó: pánikra semmi ok, amíg ő van, minden van.