A negyvenesek már ráharaptak a nyugdíjbiztosításokra
A biztosítók többsége unit linked nyugdíjbiztosítással próbálkozik, de vannak vegyes konstrukciók is a piacon. Ahol elindították az adókedvezményes nyugdíjbiztosítást, ott ez a húzótermék - írja a Világgazdaság.
A lap körképe szerint szinte minden hazai biztosító elindította mostanra adókedvezményes nyugdíjbiztosítását, és az első hónapok tapasztalatai szerint van is igény a termékekre. Nincs kialakult konszenzus a biztosítók között abban a kérdésben, hogy befektetési egységhez között (unit linked) vagy hagyományos vegyes életbiztosítást érdemes-e nyugdíjcélra értékesíteni, mindkét típus megtalálható a piacon.
Az ING azért választott hagyományos biztosítást, mert az ügyfélkutatásaiból azt szűrte le, az emberek, ha a nyugdíjukról van szó, nem szeretnek kockáztatni, garantált konstrukciókat keresnek. A Posta is a saját ügyfélköréből indult ki, és úgy látták, a klienseik pénzügyi döntéseik meghozatalakor fontos szempontnak tartják a kiszámíthatóságot.
A unit linked mellett döntő biztosítók azzal érvelnek, az ilyen konstrukciók népszerűbbek a hazai piacon, magasabb hozam érhető el velük, de a kockázatkerülő ügyfelek is megtalálhatják a számításukat bennük, hiszen alacsony kockázatú eszközalapok is léteznek. Emellett az ilyen biztosítások sok szempontból rugalmasabbak is tudnak lenni a vegyes konstrukcióknál.
A biztosítók eddigi tapasztalata szerint az új termékre egyelőre inkább a középkorú korosztály fogékony. Az ING-nél az új biztosítást választók 62 százaléka 40-54 év közötti, a szerződők több mint 10 százaléka pedig 55 év fölötti. A K&H-nál és az Aegonnál is a 45-50 év közötti korosztály köti a legtöbb szerződést, az Allianznál 30-50, a CIG Pannóniánál 40-50 év közöttiek körében népszerű a termék, az Unionnál 44, az Ersténél 47 év a szerződők átlagéletkora.