Vajdát pályázat nélkül vették fel az akkor már Matolcsy irányította nemzetgazdasági tárcához, 2010. július 1-jétől volt a minisztérium állományában – derül ki az NGM lapunknak adott válaszaiból. Korábban minden állásra pályázatot kellett kiírni az államigazgatásban, de a Fidesz–KDNP-kormány alatt – az első időkben legalábbis – erre nem volt szükség, az előírást eltörölték.
Vajda NGM-beli életútja fölöttébb sajátos. A belgazdaságért felelős államtitkárságon kezdett (2010. július 1.–október 4.), aztán az energiastratégiáért és otthonteremtésért felelős államtitkárság (2010. október 5.–2011. március 25.), a makrogazdasági főosztály (2011. március 26.–2012. május 31.) és a gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkárság (2012. június 1.–június 29.) következett, a végállomás pedig a tervezés-koordinációs osztály (2012. június 30.–2013. március 5.) volt. Utóbbi részleg előző állomáshelye, a gazdaságtervezéssel foglalkozó helyettes államtitkárság része volt, így négy egymástól eltérő területen kellett bizonyítania Vajdának.
Tanácsos, referens
Vajda Zita besorolása tanácsos, munkaköre referens volt az NGM-ben, ezért pedig nem kapott kiugróan magas bért. Az NGM a 2012. november közepi állapotot közölte lapunkkal, akkori bruttó illetménye havi 327 ezer forint volt. A tárca azt is írta, hogy Vajda nem vett részt felsővezetők külföldi tárgyalásán (szemben azzal, hogy a jegybankban munkaköréből kifolyólag „feladatai közé tartozott többek között felsővezetői nemzetközi tárgyalások előkészítése, nemzetközi utazások előkészítése, e tárgyalások egy részén való részvétel" – ahogyan korábban az MNB fogalmazott).
Bár meglehet: a kellett volna bizonyítania a pontosabb kifejezés, hiszen aligha véletlen, hogy egyik részlegnél sem maradt hosszú időre. „Amikor ide-oda tesznek valakit, de nem bocsátják el, az olyan, mintha forró krumpliként dobálnák" – ezt juttatta egyik beszélgetőtársunk eszébe Vajda útja. Forrásuk elmesélése szerint ilyen általában akkor szokott történni, ha az államigazgatásban dolgozót a közvetlen főnökei megismerték, és tudják, hogy kevésbé tudják használni szakmai munkára, de azzal is tisztában vannak, hogy „nem lehet" kirakni az intézmény állományából.
Amikor aztán Matolcsy jegybankelnök lett, két nappal később Vajda követte. Matolcsy 2013. március 4-én lett az MNB vezetője, Vajda március 6-án lett a jegybank nemzetközi szakmai titkára.
Ráadásul előtanulmányai nem feltétlenül predesztinálták a citált pozíciókba: Vajda Zita az alapítványok közlése szerint 2006-ban végzett a Külkereskedelmi Főiskolán (minden bizonnyal a 2001 óta Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karáról van szó), a TQM (minőségügyi menedzsment) szak reklám szakirányán, majd 2010-ben – nem sokkal az NGM-es karrier kezdete előtt – elvégezte a Szegedi Tudományegyetem gazdálkodási szakának kiegészítő egyetemi képzését (levelezőszakon). Ezt figyelembe véve például az energiastratégiai és otthonteremtési terület aligha áll túl közel a szakirányaihoz.
A különös pozíciókról és juttatásokról szerettük volna megkérdezni Matolcsy Györgyöt, ám az MNB elnöke, volt NGM-miniszter nem nyilatkozott.
Fizetések, állások, kapcsolódások
-Havi bruttó 1,73 milliós fizetésével Vajda Zita a legjobban kereső 4-5 százalékba tartozott a jegybankban.
-Most négy helyről kap juttatást: PADI kuratóriumi tag, Vízház Zrt. igazgatósági tag, Pageo-igazgatóhelyettes, Pageo India-kutatója.
-Édesanyja alkalmazottja volt egy könyvelőcégnek, ami szerződésben állt mind a hat jegybanki alapítvánnyal.
-Testvére köthető egy trafikcéghez.
Forrás: NSZ-gyűjtés