Közvetlenül befolyásolja az amerikai cégek beruházási döntéseit az a képzet, ami üzleti körökben a magyarországi korrupció szintjéről kialakult. A közbeszerzési gyakorlat és az átlagosnál több uniós forrás fokozza a kockázatokat.
Tavaly Magyarországon a közbeszerzések értéke több mint 2100 milliárd forint volt, az idén pedig az átlagosnál is több uniós forrást – csaknem 2000 milliárd forint közösségi pénzt – oszthatunk szét, ami a GDP közel hat százaléka. Mindez jelentősen fokozza az átláthatatlansági kockázatot, pedig a helyzet eddig sem volt ideális: százból 89 magyar tartja problémának a korrupció helyzetét, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése szerint pedig egyes gazdasági társaságok feltűnően sok tendert nyernek.
Nekik jó, a gazdaságnak árt Thinkstock |
Bevett gyakorlat az értékelési és kiválasztási szempontok nem megfelelő alkalmazása, amelynek révén egyes ajánlattevők versenytársaiknál kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek. A Transparency International (TI) novemberi tanulmánya arra is felhívta a figyelmet: az európai uniós pályázatokat rendszerszerűen túlárazzák. Becslések szerint évente a közösség GDP-jének egy százaléka tűnik el a korrupció miatt.