A túlzott lakossági eladósodás és a devizahitelezés újbóli felfutásának megakadályozása érdekében adósságfék-szabályozást vezet be jövő januártól a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A szabályozás három elemből áll: a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatójából, a hitelfedezeti mutatóból és a rendelkezésre álló jövedelem igazolásából. Az első azt jelenti, hogy a január elseje után folyósított lakossági hiteleknél havi nettó 400 ezer forintos jövedelemig a kölcsön törlesztőrészlete nem haladhatja meg az adós keresetének felét, míg ennél nagyobb fizetésnél a 60 százalékát. Euróhitelnél ez az arány 25-30, míg egyéb devizák esetében 10-15 százalék. (A mutató kiszámításánál figyelembe kell venni a korábban felvett, még élő hiteleket is.)
A hitelfedezeti arány azt maximálja, hogy a megvásárolni tervezett lakás vagy autó értékéhez képest mennyi hitelt kaphat az ügyfél. Forintalapú jelzáloghiteleknél ez az arány 80, míg a gépjárműkölcsönnél 75 százalék, lízingnél öt-öt százalékponttal magasabb. Euróhiteleknél az arány 50-45, egyéb devizák esetében 35-30 százalék. A szabályozás harmadik eleme azt jelenti, hogy a bankok januártól csak az igazolt, legális jövedelmet vehetik figyelembe. Az MNB szerint az új előírások a forint- hitelek esetében nem jelentenek túlzott szigorítást a jelenlegi feltételekhez képest, ám egyrészt lehetőséget adnak arra, hogy a jegybank szükség szerint beavatkozhasson, ha úgy látja, a hitelezés felfutása egészségtelen szintet ér el, illetve megakadályozza a devizahitelezés újbóli széles körű elterjedését.
A lapunk által megkérdezett bankok szerint viszont az új szabályok, főleg a jövedelem igazolása visszaveti a lakos- sági hitelezést. Az adófizetők harmada, másfél millió munkavállaló minimálbért vagy annál kevesebbet keres – papíron. Ezt a helyzetet a bankok úgy oldják fel, hogy a jövedelemigazolás mellé bankszámlakivonatot és a közüzemi számlákat is kérik, s ebből igyekeznek következtetni a valós anyagi helyzetre. Ezek az ügyfelek azonban januártól egyáltalán nem kapnak hitelt, vagy nem annyit, amennyire szükségük lenne. (H. B.)