Több mint száz kisebb internet- és kábeltévé-szolgáltató mehet csődbe az internetadó miatt. Lesz néhány olyan település is, amelyen átmenetileg megszűnik a netelérés. A Fidesz-frakció csak súlyosbította a helyzetet a módosító indítványával, amely adósapkákat írna elő. Az iparág szerint az eljárás vállalhatatlan, s nem több, mint egyszerű pénzbehajtás.
Tovább súlyosbította a helyzetet a Fidesz-frakció, pontosabban Rogán Antal azzal a módosító indítvánnyal, amely az internetadót maximálná magánszemélyes esetében 700, céges előfizetések esetében 5000 forintban.
A vasárnapi internetadó-ellenes tüntetés a Hősök terén. A kormány tönkrevágta a saját reputációját M. Schmidt János / Népszabadság |
A módosító indoklásának két fő eleme, hogy ez nem is egy új adó, csak egy meglévőben egy új tényállás (ami formailag igaz, de teljesen lényegtelen), valamint, hogy azt a szolgáltatók fizetik meg. Ez utóbbit az előfizetők egyszerűen nem veszik komolyan. A mobilszolgáltatók leendő ügyfelei jó néhány napja alig mernek mobilinternetes szerződést kötni, mert tartanak az adó következményeitől. Nagyon jól tudják ugyanis, hogy - ahogy a telefonadó esetében is - végül ők fizetik az adót.
Ezzel tehát a kormány most nemcsak a saját reputációját vágja tönkre, hanem a mobilcégek árbevételét is. Pontosabban, a karácsonyi szezonjukat. Információink szerint az adó híre már elért a szolgáltatók anyavállalataihoz - akik az elmúlt hónapokban hagyták jóvá, hogy magyarországi cégeik több tízmilliárd forintot fizessenek a magyar kormánynak a frekvenciákért cserébe. A Digi, a Telenor, a Telekom és a Vodafone összesen 130 milliárdot fizetett. Az uralkodó iparági vélemény szerint ennek ellenére ismét egyszerű pénzbehajtásról van szó.