8,3, avagy 5,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
Márciusban 8,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom 2013 márciusához képest - derül ki a KSH gyorstájékoztatójából. Az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelemben 7,9 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,4 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,5 százalékkal nőtt a forgalom - közölte a KSH érdekes ellentmondásban saját magával.
A KSH ugyanis a gyorstájékoztatójában felhívja a figyelmet, hogy a korábbi, a tavaly július 1. előtt felvett adatok és a jelenlegi, a trafikok forgalmát is tartalmazó forgalmi adatok nem összehasonlíthatóak.
2013. július 1-jétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete - hívják fel a figyelmet. Egyidejűleg az adatok forrása is változott: 2013 júliusától rendelkezésre állnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. adatai.
Míg korábban a KSH becsléssel állapította meg a dohánykiskereskedelem forgalmát, addig jelenleg a hivatal rendelkezésére állnak a trafikok online kasszáin keresztül a tényleges, hazai dohányforgalom, ami - mint kiderült - jóval nagyobb volt, mint azt korábban becsülték.
Emiatt az utóbbi hónapokban rendre kimagasló, ugyanakkor irreálisan magas forgalmi indexeket "mutatott ki" a KSH. Bár ezzel a KSH is tisztában van, ám ennek ellenére hivatal közleményében a 8,3 százalékos - fiktív - forgalmi növekedést vette előre.
A KSH azzal próbál szépíteni, hogy az összehasonlíthatóság érdekében a korábbi mintavételes adatgyűjtésük adatait is közlik. Eszerint 2014. márciusban valójában csak 5,9 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest.
A dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgép-rendszer hatására a bevallott forgalom is megnőtt: mint írják, kifehéredett. A 8,3 százalékos emelkedési adat az NDN-től származó új adatforrás alapján adódik.
Az MTI által megkérdezett elemzők kiemelték: a kiskereskedelmi bővülés húzhatja az idei gazdasági növekedést. Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-nek hangsúlyozta, hogy ugyan bázishatások és az online pénztárgépek bekötése is segítette a kiskereskedelmi forgalom bővülését, az elmúlt negyedéves, általános gazdasági folyamatok is arra utalnak, hogy az ipari export mellett a kiskereskedelmi forgalom emelkedése húzhatja az idei gazdasági növekedést.
Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az idei évben a kiskereskedelmi forgalom bővülése az új módszertan szerint meg fogja haladni a hét százalékot. Ez rendkívül kedvező a hazai növekedés szempontjából, ráadásul azt mutatja, hogy a belső kereslet lesz a gazdasági növekedés fő motorja az idei évben, ami a költségvetés szempontjából is kedvező folyamat - tette hozzá.