A szerdára vár mindenki
.
Várhatóan továbbra is a mezőgazdaság jelenti majd a legfőbb húzóerőt, miután az első negyedévben is több mint tíz százalékkal bővült a mezőgazdasági GDP. A havi kiskereskedelmi adatok ismeretében valószínűsíthető, hogy a lakossági fogyasztás a második negyedévben már növekedésnek indult. Az elmúlt években erős támasznak bizonyuló nettó export viszont gyengébben alakulhatott, azonban ez nagy valószínűség szerint csak átmeneti lesz – véli Eppich Győző, az OTP Bank elemzési központjának a munkatársa.
Európában is akad olyan fejlemény, amely nagyon sokakat érdekel majd. Az Európai Központi Bank kormányzótanácsa csütörtökön tartja szokásos havi kamatmeghatározó ülését. Az elmúlt hónapok javuló makrogazdasági adatai, illetve a gazdasági folyamatokat előrejelző indikátorai alapján elemzők szerint kizártnak tűnik, hogy a mostani ülésén újabb kamatvágásról határozzon a tanács, sőt most már a közeli jövőben sem biztos, hogy ez megtörténik. A CIB Bank elemzői szintén az eurózóna kilábalására utaló makrogazdasági adatokkal magyarázzák az OTP Bank szakembereivel egybeeső véleményüket, amelyek szerint a kamatcsökkentés minden bizonnyal lekerült a grémium napirendjéről.
Sokkal inkább várható, hogy a két hónappal ezelőtt bevezetett „rendszer” melletti – amely során előremutató megjegyzésekkel segítik a piac tisztánlátását – elkötelezettségét megerősíti Draghi elnök, de további részleteket nem fog erről elárulni. Így továbbra sem tudjuk majd, hogy a mostani alacsony kamatkörnyezet meddig fog fennmaradni, illetve milyen makromutatók kellenek ahhoz, hogy az EKB a kamatemelés mellett döntsön. Amerika is kínál érdekességet. Pénteken teszik közzé a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának augusztusi változását. Az adat „minősége” nagyban befolyásolhatja a Fed havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programjának sorsát.