Eljárást indít az EU
Úgy fogalmazott: „Ezt a vitát le fogjuk folytatni”, és tovább folyik a SZÉP-kártya terjesztése is. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az uniós vizsgálat „inkább dicséret számukra”, mivel a kormánynak az volt a célja, hogy a szolgáltatók számára csökkenjen a korábbi igen magas jutalék, és egyszerűsödjön az elfogadói rendszer.
Ezzel szemben az Európai Bizottság, mint azt korábban, a kötelezettségszegési eljárást megelőző, úgynevezett pilotvizsgálat elindításakor Chantal Hughes, a testület belső piaci és szolgáltatási kérdésekben illetékes szóvivője elmondta, valójában azt vizsgálja, hogy az új rendszer menynyire diszkriminatív a külföldi vállalkozásokkal szemben. A SZÉP-kártya egyes, kibocsátók számára előírt feltételei ugyanis kizárják a külföldi vállalatok magyarországi fióktelepeit, valamint a kártyakibocsátónak banki háttérrel kell rendelkeznie, s ez az Európai Bizottság szerint összességében sértheti a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának uniós alapelvét.
A SZÉP-kártyáért felelős NGM februári közleménye szerint a minisztérium minden alapot nélkülözőnek tartja a bizottsági vizsgálatot, és nem érti, mi lehet a probléma az utalványokkal. A tárca úgy látja, a SZÉP-kártya bevezetésével a kormány éppen hogy liberalizálta a korábban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány monopóliumát képező üdülési juttatási piacot. A kártyakibocsátást jelenleg három vállalatcsoport végzi, s a jövőben is bárki beléphet a piacra –fogalmaztak.
Az Index birtokába jutott, a kormánynak szánt jelentés szerint azonban valójában az NGM-nél sem pont így látták: e szerint az adminisztráció már régóta tisztában volt azzal, hogy Brüsszel elmarasztalóan fog dönteni a SZÉP-kártyáról. A jelentésben a minisztérium arra tett javaslatot a kormánynak, hogy általánosságban „nyitottnak kell lenni a kibocsátó működési feltételeinek a megváltoztatására”. Kérdés, hogy végül a kormány ezt mennyire fogadta meg. Szatmáry Kristóf kijelentése, miszerint „ezt a vitát le fogjuk folytatni”, inkább arra utal, hogy ebben a kérdésben nem fog könnyen engedni az uniónak a kormány.
Tegnap az államtitkár csak a SZÉP-kártyáról beszélt, az Európai Bizottság azonban azzal együtt az Erzsébet-utalványt is elkezdte vizsgálni. Szerettük volna megtudni, hogy a kötelezettségszegési eljárás ez utóbbira is vonatkozik-e, vagy abban az ügyben még tart a pilotvizsgálat, esetleg Brüsszel elfogadta amagyar kormány érveit, és az utalvánnyal kapcsolatban megszüntette az eljárást, de kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ az NGM-től.
A tárca már említett jelentése szerint az Európai Bizottság nyíltan diszkriminatívnak ítéli az Erzsébet-utalvány rendszerének működtetését. Egyfelől azért, mivel a kedvezményes adókulcsú élelmiszer-utalványok egyetlen – állami – kézben összpontosulnak, illetve a külföldi cégek zöme eddig „valamiért” nem tudott szerződést kötni. Mostanáig egyedül a Tesco szerzett jogot arra, hogy áruházaiban elfogadhassa az Erzsébet-utalványt. Az NGM korábbi közleményében ezzel szemben azzal érvelt, hogy a kormány elsődlegesen „szociálpolitikai eszköznek” tekinti az utalványt. Ahogy írták: a kibocsátó nyereségét teljes egészében szociális üdültetésre és egyéb szociális programok megvalósítására fordítja. Az utalvány működése hasonló az üdülési csekkéhez, amellyel kapcsolatban a bizottság soha nem emelt panaszt –írta a tárca.