Apró trükk, nagy haszon
Nem csekélységről van szó, hiszen az apróbb, s legolcsóbb tojás akár harmadával is többe kerül, mint a nagyobb tikmonyok – ha kilóban számolunk.
Molnár Györgyitől, a Baromfi Terméktanács (BTT) titkárától megtudtuk, hogy a változtatásokat ők kezdeményezték az anomáliák miatt, mert tapasztalataik szerint az S méretjelölésű importtojások vevőcsalogató kereskedelmi árképzése letöri a normál méretű hazai étkezési tojások felvásárlási árait, miközben a fogyasztók is rosszul járnak.
Az ár-összehasonlításokból kiderül, hogy a nagy hálózatokban rendre a legolcsóbbnak tűnő apró tojások – leszámítva az extra tulajdonságúakat – fajlagosan a legdrágábbak. Az egyik diszkont áruházláncnál a 43 grammos, S méretű tojásért több mint harmadával kellett többet fizetni, mint a 63 grammos L jelölésűért. Ezért az ár-súly arányt tekintve a vásárlásra ráfizetnek, mert az olcsónak hitt termékekhez drágábban jutnak. Az S-tojások éves szinten a belföldi étkezési tojások forgalmának 15-20 százalékát teszik ki, amelyből ötszázaléknyi a magyar termelés, a többi pedig behozatal. Ezért a tojással nyerészkedő kereskedők ténykedését szeretnék azzal megnehezíteni, hogy kérték, a szabályok módosításával egyértelműsítsék a jelölési előírásokat.