Amerika leverte a frankot
Ettől a véleménytől nem tért el lényegesen a lapunk által megkérdezett, szintén a jobboldalhoz sorolt szakemberek véleménye. Bod Péter Ákos tanszékvezető egyetemi tanár (neve egy időben mint a Fidesz-kormány miniszterelnök-jelöltje is felbukkant) lapunknak azt mondta, nyilvánvalóvá vált, hogy a nemzeti versenyképesség javítására a kulcselemnek gondolt Matolcsy-féle szja-rendszer nem elégséges. Az egykulcsos szja-val a felső középosztálynál hagyott százmilliárdok nem a fogyasztást serkentették, hanem megtakarításokba vándoroltak, illetve a megnövekedett hitelrészletek törlesztésére mentek el.
A devizahitelesek számára a péntek hozott egy kis megkönnyebbülést, a svájci frank árfolyama délután a 232-234 forintos szintig gyengült. Ehhez legfőképp az kellett, hogy az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke csalódást okozzon a befektetőknek. Azt várták ugyanis tőle, hogy a pénzügyi döntéshozók szokásos éves, wyomingi tanácskozásán tegnap elmondott beszédében megemlíti, milyen intézkedésekkel próbálják kezelni az adósságválságot, s iránymutatásokat vártak arról is, a Fed miképpen igyekszik serkenteni a gazdasági növekedést.
Erre a legfrissebb adatok szerint rá is szorulna az USA, a második negyedévben mindössze egy százalékkal bővült a gazdaság, ami 0,3 százalékkal alacsonyabb az előzetesen közölt adatnál, és lényegesen rosszabb annál, amit az elemzők az első adatközlést megelőzően vártak. Utóbb már maguk is úgy vélték, az egy százalék elfogadható eredmény lenne, tehát az adat meglepetést nem okozott a piacon, csak megerősítette a véleményeket, hogy Amerika gazdasága bajban van.
Ehhez képest Bernanke csak a helyzet ecsetelésére vállalkozott, előremutató tartalom nem volt a beszédében, annyit jelzett, hogy a növekedés érdekében szükséges újabb pénzügyi lazításról (vagyis a bankjegynyomda beindításáról) egy hónap múlva tárgyalnak az amerikai jegybankárok. A Fed elnöke igyekezett megnyugtatni a befektetőket, szerinte Amerikát korai lenne még temetni gazdaságának feltorlódott gondjai, a krónikus munkanélküliség, az államadósság-tömeg és a vergődő ingatlanpiac miatt. – Noha kétségkívül fontos problémákkal nézünk szembe, az Egyesült Államok növekedési fundamentumait, úgy tűnik, nem módosították véglegesen az elmúlt négy év megrázkódtatásai –mondta.
A világ tőzsdéi nem repestek a boldogságtól a beszéd után, röpködni kezdtek a mínuszok, a magyar tőzsdeindex, a BUX is süllyedni kezdett, ám késő délután megjelentek a vevők a piacon, és emelkedni kezdtek az árfolyamok. A tőzsdék mellett a devizapiacon is mozgásba lendítette a kereskedőket Bernanke. Itt azt a hatást érte el, hogy megnőtt a kereslet a dollár iránt, mivel az ezen a piacon tevékenykedő befektetők megnyugtatónak gondolták, hogy a beszédben nem esett szó konkrét monetáris lazításról. Ez nagyon jól jött a svájci frankban eladósodottaknak, ugyanis a frankkal szemben erősödő dollár a forintot is magával húzta, így délután már 6-7 forinttal kevesebbet kellett adni egy frankért, mint kora reggel.