Szétterítenék a költségeket

A kormány januártól átalakítja az eddig főleg a termelők és feldolgozók számára számottevő kiadást jelentő élelmiszer-biztonsági ellenőrző rendszert. A jelenlegi szabályok szerint az állattartóknak és feldolgozóknak többféle – részben támogatott – költséges vizsgálatot kell igazoltatni, ezt akarja a Vidékfejlesztési Minisztérium felváltani egyfajta hatósági, adó jellegű termékdíjjal, amelyet az élelmiszerlánc minden szereplőjének, így a kereskedőknek is fizetniük kell majd. Kardeván Endre országos főállatorvos, államtitkár elmondása szerint a minisztérium ezzel az ágazat versenyképességét kívánja javítani úgy, hogy ne csökkenjen a tárca bevétele – a termékdíj összege azonos lenne a mostani rendszer szerinti befizetésekkel. A tárcánál az új élelmiszeradóról, az egységes termékdíj bevezetéséről a hatástanulmány most készül, és az eredmények megismerése után döntenek a részletekről, addig nem nyilatkoznak.

Földi Péter, a Baromfi Terméktanács szakértője elmondta, hogy becslések szerint a baromfiszektorban évente 3-5 milliárd forint körüli kötelező szolgáltatási díjat fizetnek a hatóságnak. Németh Antal, a Vágóállat és Hús Terméktanács elnöke szerint az állattartó gazdáknak és a feldolgozóknak hasonló összegbe kerül a hatósági szolgáltatás. Bakos Erzsébettől, a Tej Terméktanács szakmai koordinátorától annyit tudtunk meg, hogy a tej termelési költségeiből literenként mintegy tíz forinttal részesednek az állat-egészségügyi kiadások, ezek egy része a hatósági eljárási díj. Szakértői becslések szerint, ha az agrártárca elképzelése megvalósul, a termelők és feldolgozók különböző vizsgálati díjakra fordított kötelező kiadásai a jelenlegi szint felére csökkennek.

A hazai termelőket, feldolgozókat azonban az élelmiszer-ellenőrzés költségeinél jobban sújtja amagas áfakulcs. A baromfi-, a hús-, a tej- és a pékszakma képviselői az élelmiszer-drágulás és az egyre kiterjedtebb feketepiac egyedüli ellenszeréül a mostani 25, illetve 18 százalékos forgalmi adó öt százalékra csökkentését tartják. Képviselőik tegnapi közös sajtótájékoztatójukon kifejtették, hogy magas áfakulcs miatt évi több tízmilliárd forint bevételkiesés éri évente a költségvetést, mert az ágazati szereplőket a feketegazdaság felé tolja. Varga László, a Pékszövetség elnöke szerint ágazatukban a feketegazdaság aránya 30 százalékos, ugyanez a mutatószám 25-25 százalék a baromfiés a tejpiacon. Ahogy Iczkovits László, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) elnökségi tagja becsülte: a tőkehúspultokban lévő áru 40 százaléka után nem fizettek adót, a készítményeknél a feketetermék részesedése 20 százalékos.

A fogyasztók kétszeresen is roszszul járnak, mert az alapvető élelmiszerek áfatartalmát és a drasztikus alapanyag-drágulás miatti árnövekedéseket egyaránt meg kell fizetniük. Ezért úgy vélik, hogy a 2012 januárjától bevezethető áfamérséklés fékezhetné az elkerülhetetlen áremelkedéseket. Közben a 25-ről 5 százalékra mérsékelt áfa már nem olyan vonzó rés a csalóknak, hogy érdemes lenne a lebukást kockáztatni. A Nemzetgazdasági Minisztérium azonban nemrég közölte, hogy az első becslések szerint az élemiszeráfa csökkentése mintegy 240 milliárd forint bevételkieséssel járna a költségvetésnek. Az adócsökkentés kérdése azonban továbbra is napirenden van, s készülnek a hatástanulmányok.

Élelmiszer-ellenőrzés egy hipermarket hentesrészlegén. Januártól megfizetnek érte
Élelmiszer-ellenőrzés egy hipermarket hentesrészlegén. Januártól megfizetnek érte
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.