Nincs pénz az eü-büdzsé átformálására

Míg a kormánypártok elsősorban a mezőgazdasági és az önkormányzati területen látnak szükségesnek kisebb-nagyobb módosításokat a 2011-es költségvetési törvényjavaslatban, a legnagyobb ellenzéki párt, az MSZP jóval több területet érintően több százmilliárd forintot mozgatna a büdzsében. Fideszes forrásaink szerint a mostani hetet szánták az egyeztetésre az első körös módosítók kapcsán.

Az agráriumon és a helyhatóságokon túl volna szándék az egészségügyi költségvetés újragondolására is, ám a képviselők elfogadták, hogy erre a területre jelenleg nem áll rendelkezésre több pénz. A terveket ráadásul a kormány közép-, illetve hosszú távú elképzeléseihez illik igazítani: úgy tudjuk, Orbán Viktor miniszterelnök szintjén folyik egyeztetés az önkormányzatokkal az egészségügyi, illetve oktatási intézményi rendszer kormányzati átvételéről, annak előkészítéséről. A távlati tervek közt szerepel a nyugdíjreform is, 50 éves időhorizonton, ám annak kidolgozásához a jelenleginél több szakemberre lesz szüksége a kormánynak.

Ahogy az lenni szokott, az ellenzék aktívabb a költségvetési javaslat tárgyalásán: az ellenzéki szerepbe szorult szocialisták azonban többre vágynak, mint néhány milliárd átcsoportosítására, ők az egész költségvetés alapjait írnák újra. Ennek érdekében a már lezárt adócsomagot is újra megnyitnák, hogy a progresszív szja-tábla visszaállításával, valamint a társasági adócsökkentés kiiktatásával 769 milliárd forintot hozzanak viszsza a büdzsébe (a válságadókat viszont nem piszkálnák). Ebből 700 milliárdot mindjárt vissza is eresztenének a gazdaságba, például a magán-nyugdíjpénztári pénzek államosításának eltörlésével, a 0,5 százalékos munkavállalói tb-járulék-emelés kihúzásával, valamint háromszázalékos foglalkoztatói tb-járulékcsökkentéssel. Indoklásuk szerint így lehet serkenteni a foglalkoztatást – szemben a társasági adómérsékléssel. A megmaradt 69 milliárd forintból szerintük létre lehetne hozni az általános tarta lékot.

További 230,9 milliárd forint kiadásnak pedig a büdzsén belüli átcsoportosításokkal teremtenének fedezetet. A forrást a „kormányzati luxuskiadások” (az előző ciklusban is sokat hallottunk ezekről) visszafogásából, valamint a takarékosabb kormányzati működésből teremtenék elő. A pénzt szociális kiadásokra (3,8 helyett 4,8 százalékos nyugdíjemelés, családi pótlék 10 százalékos növelése), a foglalkoztatásra (megváltozott munkanélküliek, közfoglalkoztatottak támogatására szolgáló keretek feltöltése), valamint az egészségügyi bérekre, és önkormányzati forráspótlásra használnák fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.