A fényáteresztő beton megálmodója
Gyerekkorában is nagy volt önben a kísérletező kedv?
Inkább azt mondanám, hogy szerettem rajzolni és építeni. Legóval kezdtem, mint minden gyerek. Kíváncsi voltam, miből mit lehet létrehozni. Aztán tizenkét éves koromban építettem egy vitorlás csónakot.
Annyira szeretett vitorlázni?
Előtte soha nem vitorláztam – megjegyzem, még azóta sem –, viszont nagyon tetszettek a vitorláshajók. Addig próbálkoztam, míg valahogy megépítettem, és ki is próbáltam. Átszeltem vele a bányatavat nagyanyáméknál. Épp akkora volt, hogy elfértem benne. Még kalózzászló is volt rajta, ahogy illik. Nagyapám később csirkekeltetőnek használta.
Ezek szerint egyértelmű döntés volt az építészpálya?
Racionális döntés volt. Jól rajzoltam, ment a matek és a fizika, de a humán tárgyak, a társadalomtudományok is érdekeltek. Úgy gondolom, jól döntöttem, mert minden építészeti objektum hatással van a társadalomra, és viszont. Minden építésznek egy kicsit polihisztornak is kell lennie.
Diplomával a zsebében milyen ambíciókkal vágott neki a világnak?
Tanácstalan voltam. Az évfolyamtársaim kilencven százaléka szinte azonnal dolgozni kezdett egy budapesti építészirodában, de nekem valahogy nem volt kedvem ehhez. Még az egyetem alatt egy csereévet a stockholmi építész karon töltöttem, és úgy döntöttem, visszamegyek.
Úgy tűnik, jó hatással volt önre az a közeg. Ott született meg a találmány…
Igen, Svédországban volt időm gondolkodni, és lehetőség is, hogy minden ötletemet ki is próbáljam. Ez a találmány voltaképpen nagyon egyszerű, de elkészíteni mégsem volt olyan könnyű. Éppen ebben segített a stockholmi nyugodt atmoszféra.
Tulajdonképpen mi az üvegbeton lényege?
Olyan új építőanyag, mely betonból készül, de átereszti magán a fényt. Ez egy eddig nem ismert kvalitása volt a nehéz, szürke, tömör anyagnak, de a találmányom által egy akár méteres vastagságú beton is olyanná válhat, akár egy hajszálvékony japán rizspapír fal, transzparens mivolta miatt szinte eltűnik a vastagsága. Szerintem ez fogta meg az építészeket a betonomban.
De mégis hogyan lehetséges, hogy átlássunk egy betonfalon?
Úgy, hogy hajszálvékony optikai üvegszálakat kell beleszőni. A keletkező anyag ugyanolyan ellenálló, mint a normális beton, viszont átereszti a fényt. Egyébként nem átlátszó, hanem áttetsző, tehát ha valaki ilyet épít a fürdőszobája falaként, azt lehet esetleg látni, hogy milyen az alakja, de az alsóneműje színét nem.
Akkor mostantól megépülhetnek az átlátszó lakótelepek?
Ez a technológia egyelőre nagyon drága ahhoz, hogy ekkora méretű építményekben gondolkodjunk. Viszont maga az idea, az átlátszó falú ház nagyon érdekes elképzelés. A fényt mindenki szereti, de azért valljuk be, hogy senki sem szeretné, ha mindig belátnának a privát életébe. A magas ár miatt ez az anyag egyelőre a belsőépítészetben dekorációs felületként vagy művészeti alkotásokban került alkalmazásra itthon és külföldön is.
Nincs valami megoldás, hogy olcsóbbá tegye a technológiát?
De igen, van. Ez az új találmányom: a pixelbeton. Az elv ugyanaz, de az eredeti termékben lévő optikai üvegszálakat speciális műanyag idomokkal helyettesítjük. Ily módon mind az alapanyagok, mind pedig a gyártástechnológia lényegesen olcsóbb. Az árfekvése olyan, hogy akár több ezer négyzetméteres irodaházak homlokzati burkolataként is reális választás lehet. Ez az új termékünk, melyet egy hódmezővásárhelyi céggel együtt gyártunk. Az első pixelbetonos projekt most készült el az új szegedi élményfürdő előtti téren.
Ha Budapesten végigsétálok, hol találok üvegbetont?
Ha csak azért menne, ne fáradjon.
Nincs sehol?
Még nincs. Széri Varga Géza szobrászművész pályázatgyőztes terve, a Tabánban megvalósuló Kitelepítettek emlékműve lesz az első budapesti köztéri szobor, ahol megjelenik majd az optikai szálas fényáteresztő beton. Az idén szeptemberben adják át.
Kétségtelen, hogy az utóbbi évek egyik legjelentősebb ötletének birtokosa. Találmányáért számtalan nemzetközi díjat kapott. Üzleti sikert is hozott önnek a Litracon?
2001 óta a találmányomból élek, és 4-5 éve rajtam kívül még munkát ad pár kollégámnak is, tehát nincs okom panaszra. A válságot mi is érezzük, de bízom, hogy lassan beindul megint az építőipar itthon és külföldön is. Sajnos a két találmány szabadalmi költségei, a nemzetközi tárgyalások és szerződések ügyvédi költségei aránytalanul nagyok egy magyar mikrovállalkozás lehetőségeihez képest, a profitunkat ez nagyrészt fel is emészti. Néha azt gondolom, hogy jobb lett volna ügyvédnek menni…
NÉVJEGY
Név: Losonczi Áron
Életkor: 33 év
Foglalkozás: építész
Találmány: Litracon fényáteresztő beton
Munkahely: Litracon K .
Legfontosabb kiállítások:
Bologna, Párizs, Tokió, Washington, London, Berlin, Bécs