Túlnőtte magát a kínai gazdaság?
Már ebben a negyedévben emelni kényszerül a jelenlegi 5,31 százalékos kamatot a kínai jegybank, hogy megakadályozza a gazdaság kóros túlfűtöttségét. Ráadásul a hitelcsap elzárása, de legalábbis a megszorítása is felmerült, mint kormányzati intézkedés – legalábbis erre következtetnek az elemzők a csütörtökön közreadott kínai GDP-adat láttán. E szerint a bruttó hazai össztermék növekedése az optimálisat messze felülmúló szintet ért el a tavalyi utolsó negyedévben: 10,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi hasonló adatot. A Bloomberg által megkérdezett elemzők átlagosan 10,5 százalékra számítottak.
Ilyen ütemű növekedést 2007 óta nem tapasztaltak Kínában, ahol mindent megtettek annak érdekében, hogy megóvják az országot a gazdasági világválság káros hatásaitól. A 10,7 százalék, és a szintén tegnap közölt, 2009 egészére vonatkozó 8,7 százalékos GDP-bővülés azt mutatja, hogy a célt sikerült elérni, de most már arra kell ügyelni, nehogy átessenek a ló túloldalára.
A világ harmadik legnagyobb gazdaságára rá is fér a jeges borogatás, a hitelekkel kikövezett növekedési pálya ugyanis komoly kockázatokat rejt, és ezzel a pekingi döntéshozók is tisztában vannak. Emiatt rendelték el, hogy a bankok januárban már ne folyósítsanak újabb kölcsönöket, s kötelezték őket tartalékrátájuk fél százalékpontos növelésére is. Ráadásul, a lehetséges intézkedések között emlegetik, hogy további 1,5 százalékponttal emelik ezt.
Ezeket a megszorításokat Világbank még akkor kalkulálta be, amikor tegnap Kínának 2010-re 9 százalékos növekedést jósolt, miközben a világgazdaság egészére érvényes – tavaly júniusi – kétszázalékos prognózisát 2,7 százalékra javította fel. A világgazdaság motorjának számító ázsiai ország a jelentés szerint már az idén előreléphet a második helyre, maga mögé utasítva Japánt. A Kínát eluraló fogyasztási és beruházási őrület odáig vezetett, hogy mára az ország vált a világ legnagyobb autópiacává és legjelentősebb exportőrévé. A kiskereskedelmi forgalom egy év alatt 17 százalékot ugrott, erre 1986 óta nem volt példa. Az ipar kibocsátása decemberben 18,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az infláció alakulása is aggodalomra ad okot. Kilenc hónap csökkenés után először novemberben nőttek – éves össze hasonlításban 0,6 százalékkal – a fogyasztói árak, míg decemberről már 1,9 százalékos drágulást jelentettek. Elemzők szerint az infláció a következő hónapokban 3 százalék fölé gyorsul és buborékok kialakulása várható, például az ingatlan- és a nyersanyagpiacon.
Ugrásra kész a Gazprom
A Gazprom 2011 közepén megköti a kínai gázszállítási szerződést és 2015-től már megindulhatnak az orosz gázszállítások Kínába – nyilatkozta a Reutersnek Alekszandr Medvegyev. A Gazprom alelnöke ugyanakkor hangsúlyozta: a kínai szállítások nem lesznek befolyással az európai árakra. Az elnök a szállítandó mennyiségről nem ejtett szót.