Röviden
Simor: Közelebb kerültünk az euró bevezetéséhez
Nem szabad elsietni a belépést az ERM II-be az euró bevezetésének céldátumához képest, a lehető legrövidebb időt kell ott eltölteni, és a belépést sem célszerű túl korán bejelenteni a spekulációk miatt – figyelmeztetett a jegybank elnöke az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt. Simor András szerint közelebb kerültünk az euró bevezetéséhez, különösen az infláció és a költségvetési hiány teljesítéséhez, amelyeket korábban a legnehezebbnek ítéltek. (MTI)
Lettország GDP-jének harmadát elvitte a recesszió
Lettország bruttó hazai terméke több mint harmadával esett az elmúlt két évben a recesszió miatt – közölte a balti ország központi bankja szerdán. Lettország gazdasága most a 2004. évi szinten van, amikor az ország csatlakozott az Európai Unióhoz. Ebben az évben várhatóan 18, a következőben további négy százalékkal zsugorodik a lett gazdaság. (MTI)
Veszélyesen nagyra nőttek az európai bankok
Alaposan megnövekedtek az európai bankok a válság során, és egyre nagyobb kockázatot jelentenek a gazdaság biztonságára. A Bloomberg hírszolgálat szerint legkevesebb 353 európai bank növelte az eszközállományát 2007 eleje óta. Tizenöt pénzintézet jelenleg nagyobb értékű vagyon felett rendelkezik, mint annak az országnak a GDP-je, amelyben a székhelye van. A vizsgált időszak előtt csupán három ilyen bank volt. Azzal, hogy egyre nagyobbra növeltük a bankokat, megágyaztunk a következő válságnak – mondta David Lascelles, a londoni pénzügyi innovációs kutatóközpont elemzője. (MTI)
Mercedes-telekper zárt ajtók mögött
Elnapolták a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon a leendő Mercedes-gyár telekügyében zajló polgári pert. A Kecskemét mellett épülő autógyár földterületének egy részét visszaperli egykori hét tulajdonosa: keresetüket az ingatlanokat az önkormányzat felé közvetítő cégnek, a Best Invest Projekt Hungária Kft.-nek az irreálisan magas sikerdíjával indokolják. A Mercedes AG 7,7 milliárd forintot fizetett az önkormányzatnak a 441 hektárnyi területért. (Tudósítónktól)
A lanyha belső fogyasztás növeli a külkereskedelmi többletet
A legfrissebb külkereskedelmi adatok ugyan az export és az import visszaesésének lassulásáról tanúskodnak, azonban az alacsony belső kereslet miatt még jó néhány hónapig marad a külkereskedelmi többlet. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint szeptemberben 477,1 millió euró, míg az első háromnegyed évben 3,313 milliárd euró többlettel zárt a külkereskedelmi mérleg, szemben a tavaly szeptemberi 95,1 millió euró pozitívummal, illetve az első kilenchavi 171,6 millió eurós hiánnyal. (MTI)