Már lehet építeni az alapokra
Fordulatot hozott a második fél év a hazai befektetési alapok megítélésében, s ennek köszönhetően sokat javult tőkehelyzetük is. Míg az első hat hónapban egyedül februárban érkezett több friss tőke annál, mint amennyi pénzt a befektetők kivontak, az év második feléből eddig eltelt mind a négy hónapban pozitív volt az alapok mérlege. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége tagjai által kezelt alapok vagyona október végén 2820 milliárd forint volt, amely 14 százalékos növekedést jelent június végéhez viszonyítva, miközben az első fél évben még 2,4 százalékkal csökkent az alapok nettó eszközértéke.
Bár az első hat hónapban is meglepően jó eredményeket produkáltak az alapok, hiszen a piaci teljesítmények valamivel több mint százmilliárd forintos pluszt mutattak, a befektetők mégis fenntartásokkal kezelték ezeket az eszközöket, és közel 158 milliárdot vontak ki. Ezzel szemben a július-októberi időszakban elért 165 milliárdos hozam már láthatóan elég volt ahhoz, hogy meggyőzze a befektetőket: az elmúlt négy hónapban több mint 176 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokban, és most már a lakossági befektetők is egyre aktívabbak. A tavaly ősszel megingott bizalom csak fokozatosan áll helyre, ám ha a gazdasági körülményekben nem következik be drámai változás, akkor fennmaradhat a kedvező tendencia - mondta Temmel András, a Bamosz főtitkára.
Októberben a legnépszerűbbek a már az első fél évben is jól teljesítő értékpapíralapok voltak. Az ezekben kezelt vagyon a piaci átlagnál (másfél százalék) valamivel gyorsabban, 1,7 százalékkal nőtt. Az alapokba 27,6 milliárd forint friss tőke érkezett, míg a hozam 12,5 milliárddal növelte a nettó eszközértéket. Ezzel szemben az január- júniusi időszakban szintén kiemelkedően teljesítő részvényalapok lendülete mostanra megtört. A piaci teljesítmények ugyan még mindig 1,7 milliárddal növelték a vagyont, a befektetők azonban 1,4 milliárdot vontak ki a hónap során.
Az első fél év legnagyobb vesztesének számító ingatlanalapok (a nettó eszközérték a január-júniusi időszakban 114 milliárddal csökkent) végre jó hónapot zártak: a befektetők több mint négymilliárddal, míg a piaci teljesítmények 1,2 milliárd forinttal növelték a vagyont. Az első hat hónapban szintén nagyobb csökkenést elszenvedő kötvényalapok folytatták a már korábban megkezdett menetelést: októberben 17,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak, ezenfelül pedig 2,9 milliárdos hozamot értek el.