A nyolcvanezres minimálbér a tét
Nem szolgálja a gazdaság élénkítését és növekedési pályára állítását a 2010-es költségvetés tervezete - hangoztatták a munkaadói és a munkavállalói oldal képviselői az OÉT pénteki plenáris ülésén. Nem történt csoda: a szociális partnerek nem tudtak megegyezni az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tegnapi ülésén a minimálbérről és a kormány által javasolt béremelés mértékéről - a tárgyalást október elsején folytatják. A kormány azt javasolja, 2010-ben csak az alacsony kereseti sávokban növekedjen a bruttó kereset - a munkavállalói oldal ezt elfogadja, de 80 ezres minimálbért tart indokoltnak.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke kifejtette: a munkavállalói oldal álláspontja szerint úgy kell meghatározni a minimálbért, hogy annak nettó értéke közelítsen az egy főre számított létminimumhoz, és tükrözze a méltányos bér uniós követelményét. - A jelenlegi 71,5 ezer forint nettója 59 ezer, miközben az egy főre számított létminimum 74 ezer forint. Ha nem növelik a minimálbért, az szociális feszültségekhez vezethet - hangsúlyozta.
A munkáltatók képviseletében Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára emlékeztett rá: tavaly egyszázalékos GDP-csökkenés mellett emelték 3,5 százalékkal, 69 ezerről 71,5 forintra a minimálbért. A 80 ezerre növelés - a 2010-re is egy százalék körülire prognosztizált GDP-csökkenést mellett - több mint tízszázalékos emelést jelentene, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben megítélésük szerint irreális.
Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkára megerősítette: az eddigi gyakorlatnak megfelelően a kormányzati oldal tartja magát ahhoz, hogy az OÉT háromoldalú megállapodása esetén a megállapodás szerinti mértékűre emeli a kormányrendeletben szereplő országos minimálbért és a garantált bérminimumot (szakmunkás minimálbért). A kormány attól sem nem zárkózik el, hogy a béren kívüli juttatások fizetésével kapcsolatos OÉT-ajánlást tegyen.
Csizmár Gábor. elmondta: az alacsonyabb kereseti sávokban a vállalkozások lehetőleg annyival növeljék a kereseteket, amennyivel a megállapodás szerint a minimálbér emelkedik. Az alacsony kereseti sávokat nem számszerűsítik, azonban körülbelül a minimálbér kétszerese, vagy a kicsivel afeletti keresetűek tartoznának ebbe a kategóriába.
A kormányjavaslat alapelvét mindkét oldal elfogadta.