Nem fehéredik tovább a magyar gazdaság
A feketegazdaságot és a gazdaság kifehéredését vizsgáló bizottság már jelezte, hogy a 2006-tól tapasztalt kedvező folyamatok megtorpantak - utalt vissza Ligeti Csák, a bizottság vezetője februári jelentésükre. Számításaik szerint a gazdaság fehéredéséből származó - halmozódó - költségvetési többletbevétel tavaly elérte a 200- 250 milliárd forintot.
Az Ecostat kutatóinak modellszámításai az első fél év adatai alapján ugyanakkor azt mutatják, hogy ismét növekedésnek indult a feketegazdaság. Ők emiatt mintegy 100 milliárd forint költségvetési bevételkiesését valószínűsítettek.
Az elmúlt évek javulását a jelentést ismertető Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke és Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke részben a szabályozás szigorodásának (például a biztosítotti jogviszonyok rendezése), részben a hatékonyabb vám-, adó- és munkaügyi ellenőrzésnek tudta be. Az építő- és a feldolgozóiparban csökkent a feketén foglalkoztatottak aránya, de idén már jelentősen romlott a helyzet a kereskedelemben.
A VPOP munkájának eredményeként négy év alatt 27-ről kilenc százalékra csökkent az adózatlan termékek aránya - derült ki a dohányipari szövetség vezetőjének hozzászólásából. Ebben az évben azonban megint növekedésnek indult, amiben a válságnak, a keresetek csökkenésének is szerepe lehet.
A tüneti kezelés ennyi eredményt hozhatott, vélik a bizottság tagjai. Ligeti Csák több, a fehérítés érdekében bevezetett intézkedés elvérzését fájlalta: a napi standolást előíró jogszabály vagy a vállalkozások közötti készpénzforgalom korlátozására vonatkozó rendelkezés visszavonása. Szerinte rossz üzenete van az elengedett tagi kölcsön kedvezményezésének és az offshore cégekből hazahozott jövedelem adómérséklésének. Pataky az alkalmi munkavállalói könyv nyitotta kiskapuk bezárását sürgette.
Javaslataik szerint mielőbb meg kell hozni azokat a közép- és hosszabb távon ható intézkedéseket, amelyek megszüntetik a feketegazdaságot éltető jelenségeket. Ezek között első helyen a pártfinanszírozás megoldatlanságát említették - ez az alapja a korrupció elleni hatásos fellépésnek, a közbeszerzési rendszer átalakításának.
Fekete István szerint a munkáltatói tb-járulék csökkentésének hatása a foglalkoztatásra nem egy-két hónapon belül jelentkezik, de 2010-ben már érzékelhető lesz: az ország akkorra igazán vonzó befektetési tereppé válik. Az általa vezetett szövetség szerint egyébként tízszázalékos járulékcsökkenés hozna igazi eredményt, akár azon az áron, hogy az egyösszegű egészségügyi hozzájárulás még nő is.