Röviden
A lett hírek most erősítették a forintot
Ezúttal is a Lettországból érkező hírek voltak a legnagyobb hatással a forint árfolyamára. Az euróval szembeni jegyzés tegnap délelőtt 286 forint fölötti szintről egészen 280 alá süllyedt, igaz, a délután folyamán már jellemzően 282 körül születtek üzletek. Az erősödés mögött a lettországi állami kiadáslefaragásokról szóló döntés áll, illetve, hogy Rigában megerősítették: a lett jegybank 1,3 milliárd dollárt fordít az ország devizájának erősítésére - mondta lapunknak Illés László, a Quaestor Zrt. elemzője. Megítélése szerint a forint túlreagálta a fejleményeket. (Á. A.)
Rekordmértékben csökkent a német kivitel
A világ első számú exportőrének számító Németország kivitele 28,7 százalékkal csökkent áprilisban. Ekkora visszaesést a német külkereskedelmi mérleg számításának 1950-ben kezdődött története során még nem mértek. A negatív rekord ugyanakkor a magas bázis következménye is, 2008 áprilisában ugyanis masszívan bővült Németország kivitele. Az import áprilisban 54,4 milliárd eurót tett ki. Ez 22,9 százalékkal kevesebb a tavalyinál, és a legnagyobb visszaesés 1963 óta. (MTI)
Újabb zöld lámpa a Mol-INA- ügyletnek
A horvát versenyhivatal feltételes engedélyt adott a Molnak az INA olajipari vállalat átvételéhez. A hivatal a cég mintegy 60 százalékos piaci részesedését azonban túl nagynak találta, ezért az INA tulajdonában lévő Crobenz termékforgalmazó leányvállalatot kilenc hónapon belül el kell adni. A Mol és az INA között januárban megkötött szerződést az EU már engedélyezte. A Mol az INA részvényeinek 47 százalékát tulajdonolja. (MTI)
Csődvédelmet kért a Karstadt áruházlánc tulajdonosa
Csődvédelembe menekült Németország egyik legnagyobb hagyományú áruházláncának, a Karstadtnak a tulajdonosa. A német kormány ugyanis elutasította az Arcandor csaknem 440 millió eurót kitevő rendkívüli hitelsegélyre, továbbá az állami garanciavállalásra vonatkozó kérelmét. Úgy ítélték meg, hogy a fizetésképtelenné vált Arcandor csődje nem a jelenlegi gazdasági válság, hanem a vállalat korábbi vezetése által elkövetett mulasztások következménye. (MTI)
Kezdenek törleszteni az amerikai bankok
A washingtoni pénzügyminisztérium 10 nagy amerikai pénzintézetnek engedélyezte, hogy visszafizethessenek összesen 68 milliárd dollárt, amit még tavaly nyújtott részükre a kincstár a befagyott követelések miatti veszteségeik kompenzálására. A visszafizetési szándék jelzi, hogy a bankoknak elegendő pénzük van megállni a saját lábukon, illetve magántőkét bevonni. A visszafizetők között van a JPMorgan és a Morgan Stanley. (MTI)
Időjátékot űznek a Chrysler-FIAT szövetséggel
Bizonytalan a sorsa a Chrysler-FIAT-üzletnek, Ruth Bader Ginsburg főbíró további rendelkezésig leállította a harmadik legnagyobb amerikai autógyártó értékesítését. Erről a Chrysler egy kisebb hitelezői csoportja, Indiana szövetségi állam nyugdíjalapjainak beadványára döntött. Ha az eladás hétfőig nem valósul meg az olaszokkal, akkor azok minden következmény nélkül kihátrálhatnak a megállapodásból. Az alapok 42,5 millió dollárra tarthattak igényt a cég csaknem hétmilliárdos adósságából. (Sz. L. L.)