Most még bőséges az offshore kínálat
Hosszú árlistával dolgoznak a magyarországi ügyfelek számára offshore társaság felállításában segédkező tanácsadók, miután a létrehozás költségei országonként rendkívül eltérőek. Gibraltáron például 1100 euró körüli összeget jelent a cégalapítás a teljes dokumentációs csomaggal, kiegészítve a helyi adókkal és illetékekkel, továbbá a telephely költségével az első évben, de Cipruson elérheti akár a kétezer, míg a Man-szigeten a háromezer eurót is a költség. Ha ezt megbízott ügyvezetővel, igazgatóval is szeretné kiegészíteni a hazai tulajdonos, akkor plusz 200-800 eurót kell még áldoznia erre a célra. A ráfordítás a második évtől már kisebb, Gibraltáron közel 600 dollár, Cipruson 1100 euró, amihez viszont 10 százalék társasági adó is társul. Ugyanez a Man-sziget esetében 1500 euró plusz a 700 eurós társasági adó.
Vannak olyan hazai vállalkozások, melyek árlistáikat nem részletezik ennyire, Ciprus esetében az első évet mintegy 700 ezer forintra taksálják, míg minden további év 260 ezer forint körül mozog - ami persze az euróárfolyam alakulásától függően jelentősen változhat.
Nem sok időt vesz igénybe egy ilyen társaság létrehozása. A lapunknak nyilatkozó, offshore cégek alapításában közreműködő vállalkozások képviselői úgy vélik, ha elég gyors az ügyintéző, akkor tíz napon belül meglehet a hitelesítés és a szükséges papírok. A cég megszűnése sem körülményes procedúra: a tanácsadók szerint a klasszikus offshore-paradicsomokban - ilyen például a Seychelles-szigetek - nincs mérlegbenyújtási kötelezettség, így ha valaki nem fizeti az adókat, akkor egyszerűen kivezetik vállalkozását a nyilvántartásból, azaz különösebb utánajárás nélkül eltűnik a cége. A mostanában sokat emlegetett Ciprus esetében már egészen már a helyzet: az uniós előírások miatt végelszámoltatni kell a társaságot, ami akár hónapokig is eltarthat és költsége vetekszik a cégalapításéval.
A tanácsadók mindegyike hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Ciprust ma már nehezen lehetne offshore-paradicsomként aposztrofálni. Tipikusan adóelkerülésre létrehozott vállalkozásokat 2002. december végéig lehetett alapítani, addig ugyanis a helyben működő vállalkozások társasági adójának mindössze a tizedét fizették a külföldön tevékenykedő cégek. Ma ez a kötelezettség egységesen 10 százalék.
Egyikük véleménye szerint viszont az utóbbi hetekben körvonalazódó kormányzati szándék miatt biztosan tisztul majd a piac. - Kicsit olyan érzése volt már az embernek, hogy mindenki offshore céget akar alapítani, minden apró, csip-csup ügyére. Ezek most biztosan eltűnnek, csupán azok maradnak, akik pontosan tudják, hogy mire és milyen jelentősebb ügylet érdekében akarnak ilyen vállalkozást létrehozni - mondta az ügyintéző cég vezetője.