Felszámolják a Bábolna egykori ékkövét
Amit eddig csak sejteni lehetett Bábolnán, az a napokban megtörtént. A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elrendelte a felszámolását a korábban a hazai takarmánypiacnak közel egyharmadát birtokló Bábolna Takarmányipari Premix Kft.-nek (BT). A társaság piaci teljesítménye az elmúlt években jelentős mértékben csökkent, pedig a boldogabb időkben a vállalat volt a nagy múltú bábolnai gazdaság egyik ékköve. Alig négy éve még mintegy 1,3 milliárd forintos eredményt produkált a kft., ezzel szemben az elmúlt években, drasztikus forgalomcsökkenés mellett, már komoly veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni.
A cég azonban nemcsak azért érdekes, mert a nagy hírű agrárgazdasági birodalom valóban egyik legszebb darabjaként tartották számon, hanem azért is, mert minden jel szerint korábbi meghatározó piaci pozíciója és jelenlegi nem túl acélos helyzete a hazai gazdasági élet prominens szereplőinek is felkeltette az érdeklődését. Ahogy korábban a HVG beszámolt róla, a vállalat "mellett" még februárban megjelent a Tendre Kft., amely már a Forrás Rt. meghatározó tulajdonában van, és így "erősen" az egyik leggazdagabb magyar tőkésnek tartott Leisztinger Tamáshoz köthető. Ráadásul az azóta bekövetkezett fejlemények alapján megállapítható, hogy a Tendre nem csak átmeneti látogatásra érkezett Bábolnára. A társaság ugyanis, megváltoztatva nevét, március eleje óta immár Tendre Takarmányipari Kft. néven működik tovább. Az még talán ennél is jobban tükrözi szándékait, hogy hosszú távú szerződés alapján február 28-tól a Bábolna Takarmányipari Kft. tulajdonában lévő összes gyártóüzemet a Leisztinger-birodalomba tartozó cég bérli, üzemelteti, és a szerződés szerint a márkanevek használatára is jogosult. Ebből következőleg a BT érdemi munkát igazából már nem sokat végez.
A takarmánygyártást most már a Tendre Kft. bonyolítja. Fehér Károly, a társaság sajtóreferense szerint pedig nem is akár hogyan. Lapunknak elmondta, hogy az utóbbi időben a forgalom jelentősen emelkedett, ráadásul egy új nagy kapacitású keverőüzem megvásárlásával bővítették a gyártókapacitást. Erről azonban többet nem kívánt mondani. Hozzátette: az elmúlt időszakban a piacon több pletyka is keringett, hogy meghatározó szakemberek mentek el a cégtől. Valóban voltak távozók - jegyezte meg -, ám tömeges elvándorlásról nem lehet beszélni, sőt amióta a Tendre megjelent, több magasan kvalifikált szakembert is sikerült a konkurenciától elcsábítani.
Ahhoz további adalékok is vannak, hogy a takarmányipari befektetést komolyan gondolja a Leisztinger-cég. Cégbírósági adatok szerint a februári végi bérleti szerződés után már március közepén a Tendre Kft. jegyzett tőkéjét a minimális 3 millió forintról 600 millió forintra emelték. Emellett a vállalat internetes oldala szerint idén ősztől az egész céget átfogó minőségirányítási, környezetirányítási és élelmiszer-biztonsági rendszeren alapuló integrált vállalatirányítási rendszert kívánnak bevezetni, amelynek munkálataival - információink szerint - már csaknem végeztek is. Ráadásul egy internetes álláskereső oldal tanúságai szerint a Tendre Budapest környékére a pet-food üzletága erősítésére területi képviselőt is keres.
Mindezeket alapul véve alighanem biztosra vehető, hogy ha a BT vagyonelemeit eladásra kínálják, akkor a működtető Tendre ott lesz az ajánlatot tevők között. Azt, hogy ezt mikor tehetik meg, még bizonytalan. Lapunk kérdésére Ecsédi András felszámolóbiztos úgy fogalmazott: erről korai beszélni. A társaság dokumentumait csak a napokban kapta meg, és egyelőre tájékozódnia kell. Így azt sem kívánta elárulni, hogy pontosan miért indult meg a BT felszámolása, és azt sem, hogy összesen mekkora a bábolnai cég adósságállománya.
Újabb pályázat lesz két állami agrárcégre
Bábolnán nem csak a takarmánycégnél vannak fejlemények. Ahogy korábban megírtuk, kétszer is zátonyra futott a Bábolna Zrt. még meglévő leányvállalatainak privatizációja. A két üzem, a kerteskői és a szendrői eladása azért létfontosságú, mert a kormány döntése miatt a nagy múltú agrárbirodalomból megmaradt vállalatot tisztán növénytermesztési célú társaságként kell privatizálni, vagyis a két céget a Bábolna magánosítását megelőzően még el kell adni. Lapunk úgy tudja, hogy a Bábolna közgyűlése már döntött arról, hogy harmadszor is kiírják eladásra a két gazdaságot, s a jelenlegi tárgyalások szerint a korábbi feltételek mellett. Forrásaink szerint a pályázatot már meg is hirdették volna, ám a cégekben lévő földtulajdon miatt a Nemzeti Földalappal is egyeztetéseket kell folytatni, s ezt pedig a nyári szabadságolások miatt nem tudták megtenni. Megjegyezték, augusztus 20. után azért vélhetően minden felgyorsul.