Békés programokra váltanak a magyarok Afganisztánban

Megindul Afganisztánban a magyar civil újjáépítési tervezetek megvalósítása. Nincs "katasztrófaforgatókönyv" az esetleges gyors kivonulásra tudta meg lapunk.

Júniusban a magyar civil programok folyamata dinamizálódik, a "civil vonal" felzárkózik a katonai mellé - hangzott el a Külügyminisztérium illetékes vezetői által tartott tájékoztatón. Udvardi Iván szakállamtitkár a katonaival szemben a civil jelenlét elsődlegességét hangoztatta, aláhúzva, akár egy évtizedbe is beletelhet, amíg sikerül stabilizálni Afganisztánt. Ebben a folyamatban Magyarország a Baghlan tartományi, immáron nemzetközivé váló újjáépítési csapat (PRT) vezetésével a kelet-közép-európai térség országai között kiemelt szerepet vállal. Ezt nagyra értékelik NATO-szövetségeseink is. A tavalyi induláskor még "tiszta" magyar PRT ma már több nemzet embereit fogja össze, horvát, bolgár, szlovák katonák vesznek részt a magyar vezetésű PRT munkájában és a szlovének is jelezték, hogy bekapcsolódnának.

Budapest hagyományosan patronálja Belgrádot (akárcsak a jóval előbbre tartó Zágrábot) az euroatlanti folyamatokba, végső soron a NATO-ba való bekapcsolódásban. Ennek jegyében Szerbiát is meghívtuk, küldjön akár jelképes számú katonát a baghlani PRT-be - mondotta Molnár György főosztályvezető.

Izland két rendőrkiképzőt küld a magyar PRT-be, akiknek munkája betagozódik majd a kialakuló, az EU által összefogott struktúrákba.

- Nem tudok arról, hogy feszültség lenne a magyar katonai és civil programok, végrehajtóik között, válaszolta kérdésünkre a szakállamtitkár. [Az erre utaló Magyar Nemzet cikkel az érintett, Lehel László lelkész, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) igazgatója semmiféle közösséget nem vállalt és helyreigazítást kért a napilaptól.] A katonai segélyprogramokra nagyjából a legnagyobb, a MÖS által koordinált, 216 millió forintos civilprojekt-tervezetcsoporttal egyenlő nagyságú összeg áll rendelkezésre.

Áprilisban a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet saját és a külügy forrásait is igénybe véve összesen 216 millió forint értékű projektről írt alá szerződést a Külügyminisztériummal. Ennek keretében munkahelyeket teremtenek, helyi erőt alkalmazva három, összesen ezer diákot foglalkoztató iskolát építenek, mondotta Tomaj Dénes főosztályvezető. Az iskolák felépítéséhez szükséges építőanyag biztosítására - ugyancsak a program keretében felépült - téglagyár már júliusban megkezdi a munkát. Három, egy-egy falu ellátására alkalmas minivízerőművet építenek. Pakisztánból hazatérő, Baghlanban letelepedő afgán menekülteket foglalkoztatnak. Félmillió eurós görög hozzájárulással öntözőrendszereket állítanak helyre. A görög pénzek mellett megpályázható EU-forrásokra is számítanak. Egy magyar civil szervezet közreműködésével bábaképzéssel segítik Afganisztánt, amely a gyermekágyi halandóság szomorú világrekordját tartja.

A magyarok ugyanakkor elégedetlenek a nemzetközi segítségnyújtás összehangolatlanságával. Udvardi Iván a politikai-katonai stabilizációs folyamatokat óvatos optimizmussal jellemzi, de ez nem vonatkozik a gazdasági támogató akciókra. Magyarország javasolta, valamelyik nemzetközi szervezet (például az EU) koordinálja a gazdasági helyreállítást.

A külügy a térséget, az iszlám, a szunnita és a síita kultúrát jól ismerő, Teheránban, Rijádban nagykövetként szolgált, a fárszi nyelvet kiválóan beszélő diplomatát, Tölli Istvánt küldi júniustól Pul-i-Kumriba, a 15-20 civillel mintegy kétszáz főre bővülő magyar PRT-táborba. Az ő feladata lesz a tartomány politikai, katonai, vallási vezetőivel való kapcsolattartás, a magyar projektekhez a fontos emberek támogatásának a megszerzése.

Egy tegnapi öngyilkos merénylet nyomai a kabuli utcán
Egy tegnapi öngyilkos merénylet nyomai a kabuli utcán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.