Tiltakozás és aláírásgyűjtés Morvai levele miatt
A nyilatkozat megfogalmazói és aláírói a leghatározottabban elítélik azt a szemléletet, amelynek dr. Morvai Krisztina, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntetőjogi Tanszékének docense adott hangot a Népszava december 21-i számában megjelentetett felszólalásában. Írásában - áll a nyilatkozatban - Morvai Krisztina a rasszizmus és a nácizmus világnézetéből ismert gondolatiság jegyében értékelte a lap publicistája, Várkonyi Tibor egyik glosszáját.
"Érvelésében a Docens Asszony, aki nemrégen még a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ-szervezet, a CEDAW-bizottság magyar küldöttje volt, és ma is emberi jogi aktivistának tekinti magát, két részre osztja az ország állampolgárait: kártékony és bűnöző „magukfajták”-ra és humánus értékeket képviselő „magunkfajták”-ra."
"Ha valaki nem értené, miről van szó, Izrael állam felemlegetése, az „egy hazá”-jú „magunkfajták”-ra utaló gondolattársítás és az „ántiszemitizmus” gunyoros szófordulata alapján tudhatja: Morvai Krisztina szavai szerint az országot két embertípus lakja: kártékony és magyarságmegvető zsidók, illetve az emberi méltóságot képviselő nem zsidók."
Morvai Krisztina egyetemes értékeket tagadó, fenyegető hangnemű sorai a legsötétebb indulatok előtt tárják szélesre a kaput ügyeink megbeszélésében és a társadalmi együttélésben - fogalmaznak a tiltakozók.
Megállapítják, hogy emberek származási alapon való kategorizálása, a gyűlölködés és a kirekesztés lelkülete eleddig idegen volt a humánum értékeinek elkötelezett demokráciánk művelődési és oktatási centrumaitól. "Hisszük és reméljük, hogy ez mindig is így marad, és Morvai Krisztina most nyilvánosság elé tárt gondolkozása semmilyen befogadásra nem talál sem az ország jelenét és jövőjét formáló oktatási intézményeinkben, sem pedig hazánk tisztességes érzelmű állampolgárainak felfogásában. És végül bízunk abban is, hogy szavainak felelős átgondolása után maga Morvai Krisztina is „kárnak és szemétnek” fogja ítélni kijelentéseit."
A nyilatkozat megfogalmazói kérik mindazokat, akik a fentiekkel egyetértenek, támogassák nyilatkozatukat, amelyet az abban foglaltakhoz vasárnap estig csatlakozókkal együtt jegyzett közös állásfoglalásként szeretnének átadni a teljes nyilvánosságnak.
A Elektronikus postacím: theol@wjlf.hu és theol.3@wjlf.hu.
A kezdeményezéshez csatlakozók neveit közzétesszik az e célból http://kedvesszerkeszto.ingyenweb.hu/
címmel nyitott honlapon.
A nyilatkozat aláírói:
Bárdos-Féltoronyi Miklós, geopolitológus
Bognár László filozófiatörténész
Erős Ferenc pszichológus
Faludy Judit művészettörténész
Fazekas Csaba egyháztörténész
Gábor György vallásfilozófus
Iványi Gábor, theológus, a főiskola rektora
Iványi-Papp Mónika hymnológus
Karsai László történész
Lukács Péter oktatásszociológus
Majsai Tamás, theológus, a szak dékánja
Majsai-Hideg Tünde theológus
Nagy Péter Tibor szociológus
Radácsy László héber nyelvtanár
Ranschburg Jenő pszichológus
Singer Magdolna hospice- és gyásztanácsadó
Tari Mária pszichiáter
Toronyi Zsuzsanna levéltáros, múzeológus
Törzsök Erika kisebbségkutató
Vattamány Gyula theológus
Az előzmények:
Várkonyi Tibor
Tanúi lehettünk aztán annak is, hogyan kezeli a valóságot az ifjú demokratákat szolgáló, derék napilap. Az a párt, amelynek vezetője a tévéstúdiókban összeráncolt homlokkal, az indulattól torz arccal és mefisztói mosollyal csak szelíden "beteges hazudozónak” mondja a kormányfőt, kedvenc tudósítójával azt íratja le, hogy a brüsszeli mutatványon ott reprezentált Franco Frattini, az unió biztosa is. Holott nem volt ott, csak kabinetjének egyik beosztottját küldte el. Illetve legyünk pontosak; a hírlapi beszámoló vesszőt tett Frattini neve és a kabinettag közé, mintha… Íme, ha nagyobbat akarunk mondani a tényeknél, hogyan lehet manipulálni írásjellel is. A brüsszeli mutatvány csúnya kudarc volt, de sebaj, a szűnni nem akaró harciasság otthon folytatható, valami mindig megragad a vakbuzgó hívőkben. Idehaza megrendezni mindezt persze olcsóbb lett volna. Pártpénz, ne sajnáljuk.
Morvai Krisztina:
S ha már Ön volt szíves kihasználni a véleménynyilvánítás szabadsága által adott lehetőséget a MAGUNKFAJTA gyalázására, hadd tegyek én is így Önnel:
Ön a hazugságkormányt kiszolgáló színvonaltalan szennylap tehetségtelen és kártékony tollforgatója!
Szívélyes üdvözlettel
Várkonyi Tibor levele:
Kedves dr. Morvai Krisztina, sajnos ilyen magas színvonalú eleganciával nem tudok válaszolni magvas fölvetéseire, ezért le is mondok a válaszadás jogáról. Mellesleg gratulálok emberjogi tevékenységéhez.
Tisztelettel:
Várkonyi Tibor
Vita Morvai Krisztina leveléről
Népszava Online, 2006. december 27. szerda
Az a levél is témája volt a Klubrádió tegnapi Megbeszéljük című adásának, melyet Morvai Krisztina, az október 23-i rendőri túlkapásokat vizsgáló civil jogászbizottság kezdeményezője címzett lapunk publicistájának, Várkonyi Tibornak, aki egyik cikkében a bizottság munkáját bírálta.
Az egy hete leközölt levél azzal vált a műsorban vita tárgyává, hogy a jogásznő, aki egyébként az ELTE Büntetőjogi Tanszékének docense, az írásban rendre "MAGUNKFAJTÁK"-at (a polgári jobboldal képviselőit) és "MAGUKFAJTÁKAT"-at (a baloldali szellemiségű újság szerkesztőit és a lap olvasótáborát) különböztetett meg, a többi közt azon az alapon, hogy az előbbieknek "ez az EGY HAZÁJA VAN".
Bolgár György műsorvezető az adásban felhívta Schiffer András ismert jogvédőt, aki egyrészt elismerte kolléganője jogvédői munkásságát, másrészt elképedésének adott hangot annak kapcsán, hogy Morvai Krisztina egy olyan beszédmódot használ, amelyben ott található a rasszista beszéd magja.
A jogásznő ezzel átlépett egy Rubikont - fogalmazott Schiffer András. Hozzátette: jó lett volna, ha tényleg egy független bizottság alakul a rendőri túlkapások kivizsgálására, de szerinte a békés tüntetők kontra hőzöngő kisebbség elképzelés ugyanolyan félrevezető megkülönböztetés, mint a "MAGUNKFAJTA" és "MAGUKFAJTA" szembeállítása. Németh Péter, lapunk főszerkesztője a műsorba betelefonálva elmondta, hogy miért tartotta fontosnak a Népszavának megküldött levél közzétételét. Arra hívta fel a figyelmet, hogy miután korábbi brüsszeli kiküldetését Morvai Krisztina a Fidesznek köszönhette (az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója elé vitték ugyanis a magyar belpolitikai ügyet), rá kell mutatni arra, hogy Morvai hangvétele e levélben hogyan idézi meg a Fidesz politikai retorikáját, melyben Németh Péter az igazi problémát látja.