Nincs politikus az ötvenszázalékos határ felett

Csakúgy, mint a tavalyi év java részében, decemberben is csökkent a politikusok iránti rokonszenv a Szonda Ipsos felmérése szerint. Múlt januárban még 47 volt a népszerűségi indexek átlaga, az esztendő utolsó hónapjában minden eddiginél alacsonyabb, 39 pont. 2006-ban legtöbbször - 8 alkalommal - Szili Katalin állt a rangsor elején, Sólyom László 4-szer volt listavezető.

Kedvező helyezése ellenére az egyik legnagyobb presztízsveszteséget éppen a köztársasági elnök szenvedte el: 18 ponttal lett kisebb a rokonszenvmutatója. Gyurcsány Ferenc megítélése is sokat romlott: az év elejéhez képest 15 pontot esett vissza. A kormánypárti politikusoknak júniustól kezdve 6-10 ponttal csökkentek a rokonszenvmutatói, de ez nem járt együtt az ellenzékiek népszerűségnövekedésével.

2006 a politikusi tekintélyvesztés esztendeje volt. Egyetlen év alatt többet rongálódott a magyar politikusok presztízse, mint az előző másfél évtizedben. 1991-től 2006 elejéig 54-ről 47-re esett az átlagpontszám, az elmúlt évben ezt meghaladó mérvű a csökkenés: 39 pontig zuhant az összmutató. A parlamenti választások előtt még csak mérsékelt szimpátiacsökkenést észleltünk, azután viszont erős ellenérzések támadtak. A megszorító csomag bejelentése felgyorsította a politikusok iránti averziókat. Elsősorban a kormánypárti személyiségekről kialakult vélekedéseket befolyásolták kedvezőtlenül e hírek. Kivétel nélkül mindegyikükre negatív hatással volt, de különösképpen a miniszterelnök iránti rokonszenv csappant meg. Májustól szeptemberig 56-ról 35 pontra esett a népszerűségi indexe, az ősszel viszont ezen a szinten (35-37 pont között) stabilizálódott a megítélése. Gyurcsánynak egész évben végletes volt a megítélése. Januárban az MSZP támogatóitól 80, a Fidesz híveitől 23 pontot kapott.

Az év végére mindkét politikai csoportban esett a renoméja, de megítélésének karakteres különbségei megmaradtak (75, illetve 8 pont).

Sólyom László az év elején 66 pontjával kimagaslott a sorból, de márciusban - a kitüntetések átadásakor elmaradt kézfogások következtében - sokan kritikussá váltak vele kapcsolatban, s elveszítette első helyét. Szeptember-októberben - ugyan pontszámai nem javultak - még visszaszerezte a listavezetői posztot, de év végére - a népszerűségi index újbóli esésével - ismét lecsúszott onnan. A köztársasági elnököt 2006 elején csaknem teljes konszenzus övezte, míg az év végén pártalapon viszonyulnak hozzá az emberek. Januárban a Fidesz táborában 72, a szocialistákéban 66 pont volt a rokonszenvindexe. Decemberre óriásivá lett a különbség, 64, - illetve 36 pontot kapott tőlük. Látványos még a szabad demokraták elfordulása Sólyom Lászlótól (70-ről 32 pontra esett a rokonszenvmutató).

A listán szereplő politikusok mindegyikének végletesebbé vált a megítélése 2006-ban. A legegységesebb véleményt Dávid Ibolyáról formálják a magyar választók, de esetében is viszonylag markáns különbségek mutatkoznak politikai hovatartozás szerint. Az MDF elnöke az MSZP-sektől kedvezőbb értékelést kapott (55 pont), mint a Fidesz táborától (39 pont).

Az adatfelvétel ideje: 2006. december 10-18.

A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.

Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhelylyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.

Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.