Ismét egy régi ház bontására hívta fel a figyelmet az Óvás!
Egri Orsolya, az Óvás! képviselője bemutatott egy régi magyar címert ábrázoló téglát, amely az épület romjai közül származik, így hívták fel a figyelmet rá, hogy építészeti értékek mennek ismét veszendőbe.
Egri közlése szerint a hetedik kerületi polgármester eljárást indított ellene, mert egy korábbi akciójukban festékszóróval megjelölték azokat a házakat, amelyeket bontás fenyeget. A vád: rongálás.
- Az általam festékkel "megrongált" házak némelyikét azóta lebontották. Érdekes, a bontás nem számít rongálásnak - mondta az aktivista.
"Hamarosan a Kertész utca 6-os és 8-as számú házat is elkezdik bontani" - mondta Egri.
A csendes tüntetéshez több civil szervezet is csatlakozott, például a Critical Mass, amelynek aktivistái biciklivel körbejárták a háztömböt, valamint az Élőlánc Magyarországért és a Zöld Fiatalok is képviseltette magát a megmozduláson. A rendőrség videokamerával felvételeket készített a tüntetés résztvevőiről.
A civil szervezet szeretné, ha nem csak a Dob utcai ház bontását állítanák meg, hanem a történelmi zsidónegyedben hosszú ideje tartó ésszerűtlen bontási folyamatot is.
A szervezet szóvivője elmondta, hogy a kerület vezetése elzárkózik attól, hogy az ügyben "minden számottevő szereplő" bevonásával érdemi egyeztetéseket folytasson és közös döntéseket hozzon. Ennek következtében lebontják a régi házakat és helyettük sosem olyan házakat emelnek, amelyek illeszkednének a környék stílusába.
- Nem igaz az az érvelés, miszerint gazdaságilag nem kifizetődő a házak megőrzése és felújítása - mondta. - "Bízom benne, hogy ezeket az épületeket értelmes célokra is lehet használni, például iskolai kollégiumokat alakíthatnának ki bennük."
Molnár szerint ahelyett, hogy meghatározott tervek szerint újítanák fel a régi épületeket, a kapkodás miatt a környék a fokozatosan elveszti korábbi egységes hangulatát. Bár a lerombolásra ítélt ház nem, a környék területi védelem alatt áll.
A régi pesti zsidónegyed az Andrássy út közvetlen szomszédságában található, amely világörökségi védelmet kapott. Emiatt ez a terület úgynevezett világörökségi védőzóna.
Ugyanakkor a bontás "hivatalosan" legális, mert a bontási engedélyt azelőtt adták ki, mielőtt az UNESCO a területet védetté nyilvánította.
- Ez körülbelül azt jelenti, mintha valakire kimondanák a halálos ítéletet, aztán eltörölnék a halálbüntetést, de őt még kivégeznék - magyarázta Molnár.
A szóvivő felsorolta mindazokat, akiknek a felelősségén múlik, hogy az ilyen házakat ne bontsák le. Ezek közé tartozik a hatodik és a hetedik kerületi önkormányzat és a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal is, amely "némely épületért kiáll, de sokszor nem következetes, és nem él a jogkörével".
És a felelősök közé tartozik a fővárosi közgyűlés is, amely nem szavazta meg a zsidónegyedre a változtatási tilalmat - magyarázta. És ostorozta a médiát is, amely szerinte nem számolt be kellőképpen az ügy hátteréről, és nem tudatosítja, hogy itt egy hangulatos negyed felszámolása zajlik.
Az ÓVÁS! szeretné, ha a civilek is beleszólhatnának a városfejlesztési tervekbe - mondta, felszólítva egyúttal Hiller István oktatási és kulturális minisztert is, hogy lépjen fel a negyed érdekében.
A régi pesti zsidónegyedben lévő, közel 150 éves épületet ezúttal nem a befektetők, hanem a VII. kerületi önkormányzat akarja lebontani, helyére pedig egy ötemeletes ingatlant építene.
"A Dob utca 27. nem a Világörökség része" - reagált az ÓVÁS! vádjaira Gál György, a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke, aki azért érkezett a tüntetésre, hogy ismertesse az intézményi álláspontot is.
"Az önkormányzat a műemlékvédelmi hivatal kérésére kétszer terveztette át a házat, és a hetedik kerületieknek épít bérlakásokat a lebontott épület helyén."
Az ÓVÁS! Egyesület korábban már szervezett tiltakozó megmozdulást a zsidónegyed házainak megóvása érdekében. A szervezet tavaly május 18-án Dobszerda néven szervezett tüntetést a Dob utca 27. előtt, idén májusban pedig a Kertész utca 23 előtt tartott demonstrációt, és tüntettek a Király utca 40-es számú Hild ház lebontása ellen is. Ez utóbbi elbontását a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nem engedélyezte.
(forrás: NOL, MTI)