Motoros mentő a Balaton mentén
Az életmentés új formáját szeptember végéig alkalmazzák kísérleti jelleggel, majd a tapasztalatok alapján döntenek arról, hogy a későbbiekben hol vezessenek be motoros mentőszolgálatot - mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője Balatonlellén, ahol bemutatták a magas szintű életmentő felszereléssel és megkülönböztető jelzéssel felszerelt mentő-motorkerékpárt. Az 1300 köbcentiméteres Yamaha FJR típusú motorkerékpár a Yamaha Motor Hungária Kft. adománya, a mintegy
A dél-balatoni térségben a 7. számú főúton és egyes mellékutakon csúcsszezonban gyakran alakulnak ki torlódások, dugók, ahol gyorsabban érhet a helyszínre az autók között is könnyen közlekedő motoros mentő - mondta Brolly Gábor, Somogy megye vezető mentőtisztje kérdéseinkre válaszolva. A mentő-motorkerékpár a beteg szállítására természetesen nem alkalmas, de a mentőorvos a legsürgetőbb feladatokat el tudja látni addig, amíg a vele egy időben riasztott mentőautó odaér. A mentőtiszt szavai szerint a nyári szezonban megerősítik az üdülőkörzet mentőszolgálatát, így a meteorológiai frontok idején megemelkedő számú riasztásra is időben tudnak reagálni. Siófokon és Marcaliban 24 órás orvos-mentő szolgálat működik egész évben, nyaranta Fonyódon egy esetkocsi, Balatonlellén pedig kiemelt mentőegység segíti a szolgálat munkáját. A tó déli partjának vonzáskörzetében hat menőállomás található, ahol év közben 14, nyaranta 20 mentőautó áll bevetésre készen. Ez elegendő ahhoz, hogy bárhová 15 percen belül odaérjenek, ha azt a közlekedési viszonyok lehetővé teszik - fejtette ki a szakember.
Mentőhelikopter-állomás viszont nincs a balatoni régióban, ezért szükség esetén a legközebbi állomásokról, Pápáról vagy Pécsről tudnak légi mentést kérni.