Olcsó légkondicionálók levélből
A nyári kánikulai napokon is kellemes lakókörnyezet kialakításának egyik fontos eleme a megfelelő növényzet telepítése az épület körül. A mostani energiaáraknál megfontolandó, hogy a havi 15-30 ezer forintos áramköltséggel, vagy borostyánnal hűtenek egy száz négyzetméteres lakást. Meg kell jegyezni: gyakorlatilag ugyan bármikor lehet növényeket telepíteni, arra számítani kell, hogy igazi árnyékoló hatásukat csak évek múltán fejtik ki.
A hűtést legegyszerűbben a viráglugast alkotó kúszó és kapaszkodó növények sokasága oldhatja meg. Némi többletköltséggel és ötlettel elérhető, hogy ezek ne csak a talajon terebélyesedjenek, hanem függőlegesen és a lugason is virágesővel és tetszetős levelekkel hűsítsenek.
Vannak önmaguktól léggyökerekkel, tapadókkal, kacsokkal kapaszkodók. Mások csak gyenge indákkal igyekeznek támaszkodni, s vannak olyanok, amelyek csak növekednek, s számukra támasztékról és rögzítésről kell gondoskodni. Mindenekelőtt azt kell leginkább eldönteni, hogy milyen célt szolgál a futtatás.
A falra futtatott örökzöld borostyán légkondicionálóval felérő, hűsítő növény. A nyári felmelegedés elleni védelem egyfajta megoldása lehet a homlokzatra futó növények telepítése, vagyis a zöld homlokzatok kialakítása. Tavasztól őszig az összefüggő levélfüggöny árnyékol. Sok mindent kibír, de leginkább az árnyékos, félárnyékos helyet kedveli. Vannak azonban olyan változatai is, amelyek a tűző napot is elviselik, ha fiatal korában rendszeresen öntözik a tövét. A borostyánnal hosszú együttlétre lehet készülni, ugyanis nem ritkák az évszázados példányok. Sokan úgy vélik, hogy a növény a házak vakolatát, a falakat, sőt az egész házat tönkreteszik. Ebben sok igazság van, de a kőművesek szerint ha jó a vakolat, akkor a borostyán nem árt a háznak. Ezt látszanak igazolni a több száz éves angol borostyános házak.
A vadszőlők is lombdíszül szolgálnak. Ősszel zöld leveleik színeződnek (akadnak eleve színesebb levelű fajták is), de télen a növény kopasz lesz. A borostyánhoz hasonló tekintélyes kort megélnek a különböző vadszőlők, amelyek tapadókorongokkal kapaszkodnak, ezért a házfalra futó növénynél érdemes figyelni, miként halad előre, s a tilalmas helyről azonnal le kell tessékelni, mert ha megkapaszkodott, akkor már nehezen távolítható el. Egyik legelterjedtebb faja a repkényszőlő, ám ez a növény - ha magára hagyják - leginkább vízszintesen terjed. A melegkedvelő növény nemcsak a falakon, hanem rézsűkön, mélygarázsok oldalfalain is jól érzi magát. Az ötlevelű vadszőlő, a csúf tűzfalak megszépítője már igazi falmászó. Szereti a sok vizet, de a tűző napot nem. Amennyiben viszont a repkényszőlővel osztozik a helyen, elviseli a napot, mert a másik árnyékot nyújt neki.
Ha örökzöld növényt választanak, akkor télen a levelek egymásra lapulva szigetelő légréteget zárnak be, ezért az ilyen növények telepítése a ház, a lakás északi homlokzatára ajánlott.
Egy nagy lombhullató fa is kiváló árnyékoló szerkezetnek számít, hiszen nyáron véd a tűző napsugarak ellen. Télen, lombját veszítve nem sötétíti az ablakokat. De lehet magasabbra növekvő cserjékkel is védekezni a hőség ellen.
Van, aki a légies szömörcét alkalmazza, a különleges borzas "hajzata" érdekesen szűri a fényt. Szömörcéből rengetegféle van, a más-más kontinensről származó fajokat csak a genetikai rokonság köti össze, és az, hogy tavasszal a kert tulajdonosát a frász kerülgeti, hogy elfagyott a növénye. Nem kell megijedni, a szömörcék későn ébrednek.
A szömörcefélék a különleges növények közé tartoznak. Mintegy 600 fajuk él a trópusokon és a szubtrópusokon. A mérsékelt éghajlati övbe csak néhány faj került. A cserszömörce vagy másik nevén parókafa tojásdad levelei ősszel barnába hajló okkersárga, piros színekben pompáznak. Ennek a Földközi-tenger vidékétől Kínáig elterjedt fajnak sárga fáját magyar sárgafa néven hozzák forgalomba, és színanyagát bőrök festésére használják. Az észak-amerikai torzsás szömörce összetett lándzsás, durván fogazott, mutatós levelei az okkersárgában játszó vörös színekben pompáznak. Az ázsiai borzas termésű szömörce tojásdad, kihegyesedő levélkékből álló összetett levelei ősszel narancsszínűre változnak. A szömörceféléket tejjáratok kialakulása, olajok, balzsamok jellemzik. Szömörce a délkelet-ázsiai mangó, a brazíliai kasufa, amelynek elefánttetű néven ismert termése a kasufa, a mexikói disznószilva, amelyet hétezer éve termesztenek. A szömörcefélék gazdaságilag legjelentősebb faja az édes tahatiszilva.
czaunerp@nepszabadsag.hu