A tekintélyes londoni The Economist gazdasági-politikai hetilap vélekedése szerint Gyurcsány Ferencnek a magyar kormány élére kerülése valószínűleg azt jelenti, hogy a kormányzó koalíció éldegél még egy darabig.
The Economist: Magyarország a kaméleonok hazája
A brit hetilap úgy foglalta össze az elmúlt hetek belpolitikai fejleményeit, hogy "Medgyessy Péter lelépett, miután hátba döfte őt egykori pártfogoltja, Gyurcsány Ferenc, a szegények multimilliomosból átvedlett bajnoka. Hogy pedig sebébe még sót is hintsenek, a kormányzó szocialisták augusztus 25-én Gyurcsányt választották Medgyessy utódjának".
Előzőleg a magyar szavazók elpártoltak a szocialistáktól az európai parlamenti választásokon, a közvélemény-kutatásokban még mélyebbre süllyedt a párt népszerűsége, így az MSZP komoly problémával került szembe és ösztönzést kapott Medgyessy kipenderítésére. Ezek után a pártvezetés Kiss Péter utódlására törekedett, aki alkalmas, de unalmas személyiség és a magyar sajtóban Brezsnyev ifjabb változataként gúnyolódtak rajta.
A párt kongresszusa nagy többséggel át is váltott Gyurcsányra, a volt KISZ-vezetőre, "a 43 éves, nagyravágyó politikusra, aki mintha Tony Blairt vette volna példaképének". A brit lap hozzátette, hogy Gyurcsány az előző évtized elejének privatizációs ügyletein szerezte vagyonát, amiben segítségére volt a kommunista korszak egyik vezető dinasztiájába való beházasodása, "bár hevesen tagadja, hogy bármi törvénytelent vagy akár csak szégyellnivalót követett volna el". A kormány élére kerülése biztosíthatja, hogy a koalíciós kormány még éldegéljen egy darabig. A pénzpiacok azonban idegesek - és még idegesebbek lesznek, ha Gyurcsány leváltaná a pénzügyminisztérium éléről Draskovics Tibort - vélte az Economist.
A tekintélyes hetilap szerint az egész felfordulást legjobban Kovács László szocialista pártelnök és külügyminiszter vészelte át. Ő a 80-as években kommunista volt, a 90-es években demokrata, most pedig újjászületett, mint az Európai Unió energiaügyi biztosa és a hazai kormány háttérből való befolyása. "A magyar politikában a kaméleonoknak megy a legjobban" - zárta cikkét az Economist.
(MTI)