Nekünk, de Medgyessynek is ez az utolsó esélyünk

Azt látom, és ezt Medgyessy Péter miniszterelnök úrnak is őszintén elmondtam, két hónapja van arra, hogy az új koncepcióval előlépjen, s bizonyítsa ennek életszerűségét, meggyőzze a frakciót és a kongresszust.

Ha ezt nem tudja elég hatékonyan és következetesen megtenni, én leszek  az első, aki akár nyilvánosan is felszólítja őt a lemondásra - nyilatkozta a Népszabadságnak Suchman Tamás szocialista politikus, volt privatizációs miniszter.

- Amikor legutóbb, több mint másfél évvel ezelőtt nyilatkozott a Népszabadságnak, fontosnak tartotta leszögezni, hogy ön baloldali nemzeti politikusnak tartja magát. "Körön kívül" érzi magát.

- Ma még inkább hangsúlyoznom kell, hogy baloldali nemzeti politikusnak tartom magam. Magyarország helyzete történelmi léptékben is megváltozott az EU-hoz való csatlakozással, amely hasznos és elkerülhetetlen lépése volt az országnak. A politikai közélet számára ez azzal a kötelezettséggel jár, hogy a nagy közösségen belül mindent megtegyen a nemzeti szuverenitás, a nemzeti érdekek védelméért. Ez ma a prioritás az unióban, de a világban is mindenütt. A mindenkori politika feladata, hogy különbséget tegyen: melyek azok a nemzeti sajátosságok, amelyeket mindenképpen meg kell óvni, és melyek azok, amelyek az ország beolvadásával nem szenvednek kárt.

- Továbbra is "körön kívül" van az MSZP-ben?

- Én inkább úgy fogalmazok, hogy fenntartok magamnak egy különleges jogállást, amelyet mások a mai napig tudomásul is vesznek. Hangsúlyoznám: sok tekintetben meg kell őriznünk eredeti baloldaliságunkat. Ezen az álláspontomon a jövőben sem kívánok változtatni.

- Eközben naponta lehet arról olvasni, hogy az MSZP tizenöt éves történetének legmélyebb válságát éli át. Bizonyára ismeri Hiller István, Tabajdi Csaba vagy Gazsó Ferenc dolgozatait. Önhöz melyikük áll a legközelebb?

- A megjelent tanulmányokat értékes írásoknak tartom. Az említett személyek mindegyike hordoz olyan baloldali értékeket, amelyekkel azonosulni tudok, de összességében a megállapításaikkal nem értek egyet. Az MSZP ma nem legmélyebb válságát éli át, hanem története során a legnagyobb kihívással néz szembe. Az európai baloldal, mint a világ összes többi nagy ideológiai áramlata, átalakulóban van. De ez természetes. Modernizálódik a világ, a politika, átalakul a világgazdaság, az ideológiáknak is át kell alakulniuk, és kölcsönhatásukat tudomásul kell venni. 2002 óta két választást megnyertünk, idén nyáron viszont vesztettünk. Ez azt mutatja, hogy politikánk nem mindig sikeres, s ennek okait kell megvizsgálni. Baj, ha a krízisek pesszimizmust szülnek, nem pedig önvizsgálatra ösztönöznek. Örülök, hogy már az önvizsgálatnál tartunk.

- Nincs túl későn?

- Nem hiszem. Majdnem természetes, hogy a kormányzati ciklus félidejében krízishelyzet jön létre. Az önkormányzati választások estéjén az ország térképe bevörösödött. Ennek ára van.

- Sokba került a győzelem.

- Ezt az árat nekünk kell megfizetnünk. Tudomásul kell venni, hogy a hála nem politikai kategória, és hogy a társadalom nem honorálja azt, hogy másfél évvel ezelőtt erőn felül teljesítettük a kétszer száznapos programban leírt ígéreteinket. Jót tettünk, de hibát követtünk el azzal, hogy nem elég hatékonyan teremtettük meg ezeknek a kiadásoknak a fedezetét. Gond volt az MSZP és a kormány politizálásával.

- Finoman fogalmaz.

- Túl vagyok egy Medgyessy Péter miniszterelnök úrral folytatott beszélgetésen.

- Milyen minőségben találkozott vele?

- Mint területi pártelnök, mint képviselőtárs és mint volt minisztertárs. Nincs másról szó, mint hogy tájékoztatott elképzeléseiről, szándékairól. Engem sok tekintetben meggyőzött. Nem személyi, hanem tartalmi és kormányzati, strukturális kérdésekről beszélgettünk. A kormányfő huszonöt percen át szenvedélyesen sorolta, hogy mit kíván tenni. A régi ismeretség okán mondhatom: rendkívül elszánt. Nem szoktam fukarkodni a bírálattal, és konformista sem vagyok. A kormányfő által elhatározott lépések végigvihetők, de nagyon sokat kell konfrontálódni, és szövetségeseket kell találni. Nekünk is, Medgyessynek is ez az utolsó esélyünk.

- Szövetségeseket kell találni az MSZP-n belül?

- A párton belül és a társadalomban is. A kormányfő előtt az a nagy feladat áll, hogy meg tudja-e teremteni azokat a koncentrikus köröket, amelyek őt megerősítik a pártban, a pártvezetésben, a baloldali szimpatizánsok körében és az egész társadalmon belül. Azt látom, és ezt a miniszterelnök úrnak is őszintén elmondtam, kábé két hónapja van arra, hogy az új koncepcióval előlépjen, s bizonyítsa ennek életszerűségét, meggyőzze a frakciót és a kongresszust. Amennyiben ezeket Medgyessy Péter nem tudja elég hatékonyan, dinamikusan és következetesen megcsinálni, akkor én leszek az első, aki a miniszterelnököt, akár nyilvánosan is, felszólítja a lemondásra. Tudniillik, ha ebbe beletörik a bicskája, az utolsó esélyt szalasztja el arra, hogy az MSZP megnyerje a 2006-os választásokat. Meghatározó lesz ez az időszak.

- Mindig meghatározó időszakot élünk.

- Igen, de most gyakorlatilag három pénzügyi év feladatai szakadtak ránk. Először gondoskodnunk kell arról, hogy az idei pénzügyi év a terveknek megfelelően sikerüljön. Nagy erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy elveinket őrizve tervezzük meg 2005-öt, és ezzel megalapozzuk 2006-ot.

- Ez már csak így van: egy kormánynak ez a dolga.

- Igen, de most ehhez hihetetlen teljesítményre van szükség. Nagyon kevesen beszélnek arról, hogy az MSZP kormánya fogja meghatározni Magyarország társadalmi-gazdasági fejlődésének irányát 2013-ig, azzal, hogy a 2007-ben kezdődő uniós költségvetés dokumentumait a Medgyessy-kormánynak kell letennie az asztalra. A tervezési folyamat ugyanis 2006-ban nem áll meg, akármilyen színű kormánya lesz is az országnak. Meg kell mutatni, hogy van-e világos jövőképünk. Mert akár akarjuk, akár nem, 2013-ig kell előre látnunk. Még ennél is fontosabb, hogy noha egyetértek a miniszterelnökkel abban, hogy a gesztuspolitizáláshoz az ellenzék nem volt partner, de a nemzeti politizálást, a nemzeti konszenzust mégiscsak meg kell teremteni, mert az uniós költségvetéshez való csatlakozás több kormányzati cikluson átnyúlik. A parlamenti pártokat be kell vonni a tervezési folyamatba.

- Már bocsánat, de mi akadályozta meg a kormányt abban, hogy több mint kétéves regnálás után se legyen világos jövőképe? Hová lett az MSZP híres társadalmi beágyazottsága? A pártnak van-e kormánya vagy fordítva? Mi a helyben járás oka?

- Először is 2002-ben halvány parlamenti többség jött lére, amely nem kis bűvészmutatványokkal tartotta fenn magát. Utólag visszanézve ez komoly teljesítmény. A miniszterelnök pártonkívüli. Az MSZP legfontosabb tisztségviselői egyben kormánytagok is. Ráadásul nem volt sikeres a mostani MSZP-elnökség megválasztása. Ha megnézzük, hogy az elmúlt két évben hányszor és mennyien vettek részt az elnökségi üléseken, s milyen harciasan próbáltak fellépni a párt- és a kormányprogram, a baloldali értékek szinkronba hozása érdekében, akkor nagyon szomorú képet kapunk. Igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy sok esetben a kormány volt a párt. Az önkormányzati választási győzelem is a kormányzati teljesítménynek volt köszönhető. A társadalom kihívásait lehet osztályozni és minősíteni, figyelmen kívül hagyni azonban sohasem. Lehet azt mondani, hogy a jóléti rendszer fenntartásához nincs elegendő pénz, de ezt a magyar társadalom soha nem veszi tudomásul.

- A magyar társadalom erről éppen egy éve Medgyessy Pétertől értesülhetett a Hősök terén.

- A világot az teszi bonyolulttá, hogy miközben az eredeti EU-tagállamok óvnak, sőt bírálnak bennünket azért, mert jóléti rendszerről beszélünk, aközben ők maguk is igyekeznek ezt-azt "visszalopni" a régi szép időkből saját országaikban. A maastrichti megállapodás több előírását számos nyugat-európai ország sem tartja be, ezért velünk is lehetnek toleránsabbak e téren. Az elmúlt két és fél évben három dolgot bíráltam folyamatosan. A privatizációt nem lehetett volna az 1995-ben még sikeres módszerekkel folytatni. Nem a magánosítást kell leállítani, hanem a metódust megváltoztatni. Magyarország elveszítette versenyelőnyét a bérek alakulása miatt. Az helyes lépés volt, hogy az embereket jobban megfizetjük, de az már helytelen, hogy nem mutattuk be a versenyképesség új rendszerét. Elkerülhetetlen, hogy új, vonzó befektetési-beruházási módszereket dogozzunk ki. Nehezen viselem, hogy egyre lejjebb-lejjebb csúszunk az újonnan csatlakozott tíz ország rangsorában. Mivel az államigazgatásból jöttem, tudom, hogy ezt az apparátust hiba folyamatos leépítésekkel, racionalizálással és hasonló jelszavakkal fenyegetni. Ugyanakkor az államigazgatásban nagy a lazaság. Ha Medgyessy Péternek valamiben erősítenie kell, akkor az az, hogy megmutassa: az államigazgatás, a közigazgatás centruma a kormány. Egy erős kormány. Az államigazgatás nagymértékben befolyásolja a gazdaságot: korlátozhatja és felgyorsíthatja működését, gondolom, a tét világos.

- Eközben az emberek nem látják, hogy a kormánynak konkrét gazdaságpolitikája lenne. A leépítések, a szigorítások kényszerlépések.

- Ezt nem így látom. A gazdaság teljesítőképessége hál\' Istennek sok tekintetben független a politikától. A gazdaság teljesítőképessége ugyanakkor persze függ a mindenkori szabályozástól. A romló versenyképesség helyreállításához különleges programra van szükség. A kormánynak van gazdaságpolitikai koncepciója, ehhez különleges teljesítmények és különleges emberek kellenek. Ezekből mutatkozik hiány. Úgy látom, hogy Medgyessy ezt a kérdést strukturális és személyi változtatásokkal próbálja helyre tenni. A társadalompolitikai célokhoz százmilliárd forint hiányzik ugyan, de ez előteremthető.

- Hogyan?

- Több megoldás van. Növelhetők a Magyarországra érkező befektetések, amelyekből bevételek származnak. Lehet változtatni az állam vagyonpolitikáján és az állam fenntartási költségein, ami - ismétlem - nem egyszerűen leépítést jelent. Medgyessy Péter változtatási szándéka annak a felismerésén nyugszik, hogy a konkrét, markáns kormányzati lépéseket immáron nem helyettesítik a lózungok, a "jelszó-politizálás". Egy új, megalapozatlan reform meghirdetése zsákutcába visz. Az is világos, hogy a kormánynak valódi, keménykezű vezetőre van szüksége. Nemcsak az ellenzékkel szemben, hanem a saját körein belül is. Emiatt kell támogatnia a pártnak az októberi MSZP-kongresszuson a miniszterelnök elkövetkező másfél évre szóló elképzeléseit. Ha ezeket az elképzeléseket nem követik gyakorlati lépések az elkövetkező két hónapban, az bukáshoz vezethet. Ami az őszi kongresszust illeti: most nincs semmiféle cetli, amelyet annak idején Kádár elvtárs előhúzott, és amelynek alapján most megmondaná valaki, hogy ki lesz az MSZP új elnöke. Versengés van, s legyen ez így minden poszton. A leendő elnöknek, elnökségnek különleges együttműködést kell kialakítania a kormányfővel, méghozzá viszonossági alapon. Nem szabad, hogy kioltsák egymás céljait, energiáit. Medgyessy Péter nem gondolhatja, hogy őt az emberek párton kívülinek, nem pedig szocialistának tartják.

\
\"Egy megalapozatlan reform zsákutcába visz\"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.