Kormánypárti Hír TV?
Papp László Tamás néhány hónapja már publikált a Hír TV-ről, s akkor helyre kellett igazíttatnom őt, amiért nem igazat írt. Most nincs mit helyreigazíttatni Kóczián dilemmája című (május 5.) írásán, s nem azért, mert ezúttal tényszerű. Nem az. Csak most véleményt formál. Szabadon. Kevéssé szárnyaló fantáziával, erősen meggyökeresedett elfogultságokkal. Papp László Tamás cikkéhez illik utánragasztani a válaszomat, mivel megszólított.
Az írása azon morfondírozik, hogy óczián Péter mi végre dolgozik a Hír TV-nél. Hogyan lehetséges, hogy a szerző által briliánsnak tartott riporter ugyanaz maradt, aki volt: úgy elemez, kérdez, mintha az ÉS vagy a Mancs számára külsőzne. "S olyan vérprofi kíméletlenséggel faggatja a stúdióba hívott ellenzéki politikusokat", hogy a szerző félti. Hogyan is ne féltené, mikor a riporter egy "vadul, hithűen pártos" csatornán vitézkedik. Ott, ahol a képernyőt "panoptikumi figurák rohamosztagos mentalitása uralja, ott, ahol politikai alapon kiválogatott munkatársak, "Pörzse Sándor-féle hithű mudzsahidek" (sic!) dolgoznak.
A dilemma valóban súlyos. Mert hogyan is lehet egy csatorna vadul, hithűen pártos, ha ott az ellenzéki politikusokat vérprofi kíméletlenséggel faggatják? Csak úgy, hogy a tévé kormánypárti. Olyan, mint a Nap-kelte a közszolgálati adón, amelynek interjúit - az ORTT megrendelésére készült 2003. szeptemberi kvalitatív elemzés - 90 (!) százalékban tartotta pártosnak és a tényszerűséget mellőzőnek.
Ugyanez az elemzés a Hír TV híradóját 18 százalékban, a közszolgálati csatornákét 26 százalékban, az RTL Klubét pedig 19 százalékban találta pártosnak, illetve pontatlannak. (Az ORTT kvantitatív felmérése minden hónapban azt jelzi, hogy a Hír TV híradóiban enyhe kormánypárti fölény mutatkozik, és hogy a politikai oldalak megjelenítésekor a legkiegyensúlyozottabb az összes csatorna közül.)
Lehet, hogy Papp László Tamás nem is a Hír TV-ről mondott véleményt? De hiszen Kóczián nálunk dolgozik, ahogy Gulyás István, Szabó Edina, Pataky Enikő, Erdős Miklós, Udvarhelyi Tibor és Havasi Bertalan is, akik az aktuális - azaz a hír- - műsorokban szerepelnek. Ők a mi "politikai alapon kiválogatott panoptikumi figuráink", "rohamosztagosaink", ahogyan azt a nagy tapasztalatú szerző nagyon helyesen és körültekintően megállapította.
Hogy miként lehet vadul, hithűen pártos az a médium, ahol a két legnézettebb estén - a szerző által briliánsként jellemzett Kóczián - "vérprofi kíméletlenséggel" faggatja Orbán Viktort, Kövér Lászlót éppúgy, ahogyan Dávid Ibolyát, Szili Katalint és Kovács Lászlót? Papp László Tamás nem jön zavarba önellentmondásos eszmefuttatásától, a magának feltett kérdésre választ is ad. "Kóczián csalétek" a baloldali nézőknek. "Kóczián kitűnő edző a jobboldali politikusoknak." Ráadásul, Kóczián - aki könyvet írt az MSZP-SZDSZ-kormányról, "sokat tud az ellenfélről". Kócziánt tehát "díszgójnak" (sic!) szánták - így az elemző. Azazhogy mégsem így, mert ezt már ő sem meri hinni. Csak írja.
Nagy titkok tudója vagyok, hiszen Kócziánt én hívtam az induló Hír TV-hez, s ezért Papp László Tamással ellentétben nem kell találgatnom a miértet. Az elektronikus médiából akkor még alig vagy egyáltalán nem ismert újságírónak azért ajánlottam szerződést, mert - írásai és beszélgetéseink alapján - szimpatizáltam vele. A "díszgójként" felmutatható sztárt nem láthattam benne, főként mert nem kerestem. Idegen tőlem ez a gondolkodás, s nem csak azért, mert rasszista. Mi azok vagyunk, akiknek mondjuk magunkat. Nem kell az álca. Konzervatív, értékalapú hírcsatornát működtetünk. Olyasmit, amilyen a Fox News az Egyesült Államokban, csak az egy másik világ, más múlttal s más környezettel. Nálunk a korrekt tájékoztatást szem előtt tartó hír- és interjúműsorok mellett elfogult, a kiegyensúlyozottságra nem törekvő véleményprogramok is helyet kapnak. (Ilyen a Szerintem, a Terítéken és a Péntek 8.) Abban azért bizonyosan hasonlítunk egymásra, hogy amerikai példaképünkhöz hasonlóan mi sem hirdetünk értéksemlegességet, mint azt itthon szokás, hogy aztán "elfogulatlanul" üssük mindazokat, akik veszélyeztetik az általunk kedvezményezett baloldali érdekcsoportok pozícióit.
Kócziánban azért sem láthattam sztárt, mert nem volt sztár. (Szerintem még ma sem az.) "Csak" a céljaiért nagyon keményen dolgozni kész, autonómiájára kényes, ambiciózus újságíró, akiből ma - másfél év elteltével - már sokkal több látszik, mint akkor. Abban egyetértek Papp László Tamással, hogy Kóczián a legtöbb hazai, úgynevezett médiasztárnál nagyságrendekkel felkészültebb, de még nagyon sokat tanulhat ahhoz, hogy legjobb formáját futhassa. Ahogyan rajta kívül még jó néhány munkatársamat viheti többre a szisztematikus munka a mai nagymenőknél.
A Hír TV mindössze másfél éves. Ezernyi hibája van. Érheti okkal is kritika.
De kéretik nem ott vadul, hithűen pártos csatornaként illetni, ahol a politikai ellenfél lejáratására levelet hamisítottak és közöltek a halott Teller Ede nevében.
Borókai Gábor