Politikai játékszerré válhat a Móricz Zsigmond körtéri Gomba

Újbuda önkormányzata visszautasítja, egyúttal határozottan cáfolja azt az „álcivil” állásfoglalást, mely szerint a XI. kerület a lakosság bevonása nélkül döntene a Móricz Zsigmond körtéri Gomba átépítéséről. Újbuda szerint a Civil Összefogás Fórum önös érdekből a kerület legfontosabb fejlesztését veszélyeztető, újabb politikai játszmába kezdett.

A Népszabadság többször is beszámolt a XI. kerületi Móricz Zsigmond körtéri műemléképület, a Gomba tervezett átépítéséről, melyet széles körű szakmai és lakossági egyeztetés előzött meg az elmúlt évben. A fejlesztéssel kapcsolatban azonban a minap közleményben fejezte ki aggályait a Civil Összefogás Fórum (CÖF). (A tömörülésnek számos, a honlapjuk szerint 1069 - többnyire jobboldali - szervezet a tagja, egyebek mellett a Trianon Társaság, a Történelmi Vitézi Rend Egyesület, több polgári kör, köztük például a Wass Albert Polgári Kör és a Polgári Körök Országos Szövetsége - a szerk.)

A CÖF elfogadhatatlannak tartja, hogy - szerintük - a civilek bevonása nélkül döntsenek a Gomba felújításáról. Csizmadia László, a CÖF  alapító szóvivője szerint a Móricz Zsigmond körtér sorsa nem „helyi ügy”, hanem az egész főváros, és ezáltal az ország ügye is. Ez is indokolja, hogy erről a beruházásról ne „fél kézzel", és a civilek bevonása nélkül döntsenek. Nem lehet "kipipálni" a civil részvételt azzal, hogy egy részletkérdésről formálisan megkérdezik a lakosságot, és minden egyébről a kerületi vezetés dönt. Magyar, budapesti és XI. kerületi polgárként tiltakozunk ez ellen a jól ismert eljárás ellen.

Csizmadia László úgy véli, a terveztetés megrendelése előtt ténylegesen, és nemcsak formálisan, fel kellett volna tárni az érintett polgárok álláspontját és valós szükségleteit. Ehelyett éppen a legfontosabb civil kompetenciába tartozó kérdésből, a szolgáltatási funkciók meghatározásából kimaradt a lakosság. A megvalósíthatósági terveket - újabb pénzért - feltehetőleg át kell majd dolgoztatni. Nem világos a két versenyző terv árának és értékének összehasonlítása sem.

Minderre reagálva Újbuda önkormányzata arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Gomba épületének felújítása az átlátható közösségi térfejlesztés egyik legpozitívabb példája az elmúlt évtizedekben. Ezért a kerület nem engedi, hogy ebben az érzékelhetően és érthetően feszült politikai hangulatban olyan civilnek álcázott szervezetek, mint a CÖF, mely elfogult hittérítőként világosan politikai szervezetként működik, beáldozza a Gombát, és ezzel megfossza Újbuda lakóit attól, hogy a kerület egyik szimbóluma mihamarabb új, méltó arculatot kapjon. Az önkormányzat maximálisan eleget tett annak az igénynek, hogy széleskörű egyeztetés és alapos szakmai előkészítés után kezdje el a Gomba felújítását. Ennek bizonyítéka az a 16 ezer lakossági szavazat is, mely idén tavasszal érkezett a nívós építészekből és várostervezési szakemberekből álló szakmai zsűri és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) által kiválasztott tervekre. Az álcivil szervezet úgy látszik, nem akar tudomást venni ennek a 16 ezer állampolgárnak a véleményéről,

A XI. kerület emlékeztet arra, hogy tavaly ősszel csaknem száz tervpályázat érkezett a Gombára. A polgárok nagyszámú aktivitása is igazolja, hogy érdemes volt kikérni a lakosság véleményét. Idén tavasszal egy hónapon át lehetett szavazni a tervekre a www.ujbuda.hu honlapon, a 80 ezer példányos Újbuda újságban és a Helyi Témában megjelent szavazólapon, melyet a kerületben több helyen is kihelyezett gombákba lehetett bedobni. Ez idő alatt a tervezők szakmai fórumokon mutatták be a terveiket. A CÖF-nek valószínűleg az is elkerülte a figyelmét, hogy az önkormányzat tavaly ősszel megjelentetett egy kifejezetten a Gomba terveit bemutató könyvet, hogy az Allee bevásárlóközpontban télen két hónapon át több ezren voltak kíváncsiak a terveket bemutató kiállításra, valamint, hogy az ott szervezett lakossági fórumra csaknem száz, a Móricz Zsigmond körtéren élő lakó jött el, és mondta el észrevételeit.

Újbuda nem tud mit kezdeni az álcivilek „most nem”, „semmit sem” hozzáállásával, hiszen ezek a megnyilvánulások csak arra jók, hogy a műemléki Gomba épülete ebben a mostani méltatlan állapotában maradjon. „Azt tudjuk, hogy mit és kitől nem akarnak, de azt még nem közölték, hogy tulajdonképpen mi az, amit akarnak” - szögezi le a az önkormányzat. Egyúttal emlékeztet arra, hogy Molnár Gyula, Újbuda polgármestere a május 20-ai testületi ülés előtt egyeztetett a civil szervezetekkel, majd ez után levette a Gomba kérdését a napirendről. Az önkormányzat ugyanakkor készen áll a tárgyalásokra, hiszen az épület és a kerületiek érdeke, hogy mihamarabb döntés szülessen. A metró kivitelezői 2011 őszén vonulnak le a területről, ezért kell meghozni a végső döntést a megvalósuló tervről és a kivitelezőről, hogy a tér a beruházás befejezésével egy időben elnyerje végső formáját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.