Látogatható lesz a szemétégető és a krematórium

E hét végén ismét nyílt napot tartanak Budapest közszolgáltató cégei, megismerhetők a fürdőüzemeltetés, a víz- és a szennyvíztisztítás, a szemétégetés és a temetkezés kulisszatitkai.

E hét szombaton ismét kivételes lehetőséget kapnak a budapestiek, hiszen a korábbi évek hagyományait folytatva a fővárosi közszolgáltató társaságok ismét megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt. A Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) Zrt. szervezésében kivételes alkalom nyílik arra, hogy bárki szabadon betekinthessen az öt fővárosi cég működésébe. Az érdeklődők betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé és besétálhatnak azokba a létesítményekbe, melyek egyébként nem látogathatók. Megnézhetik a szolgáltatás mögött rejlő igen bonyolult és biztonságos infrastruktúrát, illetve ingyenes programok keretében a társaságok szakembereitől kaphatnak választ kérdéseikre.

A majdani víztorony Budapest egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása
A majdani víztorony Budapest egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása

A Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Zrt. a Közszolgáltatói Nyílt Nap keretében, azaz május 14-én 10-től 16 óráig várja az érdeklődőket az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepen (IV., Tímár utca 1.), s a Ferencvárosi Szivattyútelepen (IX., Soroksári út 31.). A látogatók megismerhetik, hogy az ország egyik legkorszerűbb szennyvíztisztító telepén hogyan ártalmatlanítják a környezetre káros szennyvizet, sőt azt is, miként alakítják azt át biogázzá. Ferencvárosban pedig a még ma is működőképes, több mint százéves, védett ipartörténeti műemlékgépekből álló szivattyútelepet járhatják végig. A régi gépházon kívül az új is megtekinthető, ahonnan a szennyvíz már tisztítótelepre kerül.

A Fővárosi Vízművek Zrt. szintén 10-16 óra között várja a látogatókat. Ezen a napon bárki felmehet a világ egyetlen aszimmetrikus víztornyának tetejére Budafokon, illetve megnézheti a nyolcmillió köbméter víz tárolására alkalmas Gruber József-medencét a Gellérthegy gyomrában. Utóbbi építését éppen három évtizeddel ezelőtt fejezték be. A létesítmény a budapestiek folyamatos vízellátásában játszik fontos szerepet: a nappali időszak fokozott vízigényét az éjszakai időszakban feltöltött tároló segít kielégíteni. A látogatók megcsodálhatják a földalatti csarnok vízben tükröződő 106 oszlopát is. A budafoki a vízművek legújabb víztornya, mely mind külső megjelenésében, mind építészeti és technikai szempontból egyedülálló létesítmény. A 3000 köbméter vizet befogadó kehely hatalmas tömege ellenére is lebegőnek, súlytalannak tűnik, mivel törzse nem a közép-, azaz súlypontja alatt helyezkedik el. Méretei impozánsak: a látogatók negyvenméteres magasságból csodálhatják meg a Nagytétényi-fennsíkot és környékét.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. öt létesítményében, a Szent Gellért, a Széchenyi és a Szent Lukács Gyógyfürdőfürdőben, valamint a Rudas és a Király fürdőben várja vendégeit egy-egy különleges körsétára. Ezek időpontja azonban eltérő, a Gellértben például 10-18 óra között, óránként indul az ingyenes tárlatvezetés. A történelmi gyógyfürdőben megtekinthetik az Aragonit barlangot, a forrás-kutat és az Európában egyedülálló, 1927-ben épült, s azóta is üzemelő hullámkeltő-gépet. A Széchenyiben 10, 11 és 12 órakor indulnak a séták, míg a Lukácsban 10 és 13 órakor. Az Erzsébet híd lábánál lévő Rudas ivókútnál ingyenes vízkóstoltatásra várják a látogatókat. Budapest egyik legrégibb török fürdőjében, a Királyban pedig - mely újdonságként május 2-tól koedukált fürdőzéssel várja a látogatókat - 10, 11 és 13 órakor indulnak a tárlatvezetések.

A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. 10-16 óra között tartja nyílt napját a rákospalotai Fővárosi Hulladékhasznosító Műben (XV., Mélyfúró utca 10-12.), mely megközelíthető a XIV. kerületi Bosnyák térről a 125-ös autóbusszal. Az érdeklődők végigjárhatják Magyarország egyetlen kommunálishulladék-tüzelésű erőművét, melyet a társaság szakembereinek kalauzolásával tekinthetnek meg, félóránként induló csoportokban. Emellett megismerhetik az FKF kiállított járműparkját, a hulladékszállító- és köztisztasági járműveket, továbbá az Európában is egyedülálló Köztisztasági Múzeumot.

A Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) Zrt. nem titkolt célja, hogy eloszlassa a lakosság körében lévő félelmeket a hamvasztással kapcsolatban. Ezért az érdeklődők betekinthetnek a modern, európai színvonalú hamvasztó-üzem (Csömör, Főnix utca 1.) működésébe. A látogatók pontos felvilágosítást kapnak arról, mi történik a hamvasztás percei alatt, hogyan azonosíthatják összetéveszthetetlenül a hamvakat és milyen körülmények között vehetnek végső búcsút a hozzátartozók. A helyszínen kétóránként vezetéssel lehet körbejárni a hamvasztó-üzemet és a sírkertet. Az indulások időpontjai: 09.00, 10.30, 12.00, illetve 14.00 óra.

A Közszolgáltatói Nyílt Nap eseményeiről részletesebben a társaságok honlapján lehet tájékozódni:

http://www.fcsm.hu/
http://vizmuvek.hu/hu/fovarosi-vizmuvek
http://www.budapestgyogyfurdoi.hu
http://www.fkf.hu/portal/page/portal/fkf
http://www.btirt.hu/index3.html

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.