Az a 700 milliárd forintnyi uniós támogatás, amelynek a kifizetését Brüsszelben felfüggesztették, könnyen lehet, hogy csak a kezdet: a bizottság további operatív programokat is vizsgál, és a súlyos kifogások nyomán újabb szankciók várhatók. Az eljárás teljes egészében az Orbán-kabinet támogatási döntéseire fókuszál.
„A Bizottság szolgálatai 2014. május 5. és 9. között ellenőrző látogatást végeztek a programmal kapcsolatban. Az ellenőrzés során a Bizottság szolgálatai arra utaló bizonyítékokat találtak, hogy a program irányítási és kontrollrendszerének működésében súlyos hiányosság tapasztalható.” Így kezdődik az az európai bizottsági határozat, amely a gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) támogatásainak felfüggesztését indokolja. Az idézett sorok is igazolják, hogy az Európai Bizottságnak nem a Gyurcsány–Bajnai-időszak pénzelosztási gyakorlata ellen van kifogása: bár a szóban forgó vizsgálat formailag a 2007–2013-as uniós költségvetési időszak támogatásaira vonatkozik, az ellenőrök a jelenlegi irányítási és kontrollrendszert vizsgálták, amelyet az Orbán-kormány alakított ki, amikor a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget megszüntette, és a pénzosztást az egyes szaktárcákhoz, a koordinációt pedig a Miniszterelnökséghez telepítette.
Jávor Benedek Európai Parlament |
A határozatból kiderül, hogy a bizottság már tavaly októberben jelezte: komoly a veszélye annak, hogy a kifizetéseket részben vagy teljes egészében fel kell függesztenie, egyúttal pedig arra kérte a kormányt, hogy tegye meg a szükséges korrekciós lépéseket. Ezek azonban elmaradtak, helyettük a kabinet polemikus megjegyzéseket fűzött a bizottság ellenőrzési jelentéséhez, amelyek azonban nem hatották meg a testületet: határozata szerint olyan súlyosak a hiányosságok, hogy már veszélyeztetik a „kifizetések igazolására vonatkozó eljárás megbízhatóságát” (vagyis az EU nem tudja áttekinteni, hogy jogszerűen használjuk-e föl az uniós támogatásokat) – emiatt lépnek most életbe a szankciók.