Más esetekben a bűnös pénzeket külföldi befektetések hozadékaként tüntették fel, s természetesen legyártották hozzá a szükséges dokumentumokat is. Az egykori hatósági emberek pontosan tudták, hogyan lehet átverni még aktív kollégáikat.
Egyik „hivatalos” forrásunk szerint a II. kerületi klubban politikai hovatartozástól függetlenül gyűltek össze vállalkozók, közéleti emberek. Egy másik forrásunk, aki maga is járt ott párszor, azt állítja, a főleg politikusok körében terjedő szóbeszéddel ellentétben „ez nem egy baloldali klub volt”.
Zavartalanul működött annak ellenére is, hogy több klubtagot megfigyelés alatt tartottak a hatóságok. Welszt például kétszer is „feldolgozta” a titkosszolgálat. Egyszer a külügy jelzése nyomán, amiért bissau-guineai útlevelekkel és rendszámokkal üzletelt. Akkor vagyonosodási vizsgálatot kezdeményeztek ellene, ami állítólag kétmilliárdos adózatlan jövedelmet tárt fel Welsznél, de aztán nem történt semmi. Majd képbe került Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének kiszivárogtatása kapcsán is.
Neve ez idő tájt vált ismertté a médiában, bár nem a fenti ügyek miatt. Előbb a 2006-ban terrorcselekmények miatt lefújt Párizs–Dakar helyett meghirdetett Budapest–Bamako Rally szervezőjeként tűnt fel, később bábáskodott az új nemzeti légitársaságként beharangozott Sólyom Airways születése körül.
Welsz özvegye, Horthy Andrea szerint hírszerző is volt, azt azonban nem hozta nyilvánosságra, kinek dolgozott. A nő könyve szerint már azelőtt likvidálni akarták, hogy kirobbant volna a Simon-ügy.
Simon Gábor, az MSZP elnökhelyettese 2014 februárjában kényszerült lemondani, miután az osztrák felügyelet jelzésére adócsalás gyanújával nyomozást indított az ügyészség. Egy bécsi bankban 240 ezer eurót találták a nevén, majd később más pénzintézetekben is Simon-számlákra bukkantak.
A politikus lemondása után Welsz állítólag azzal hívta fel a Nemzeti Nyomozó Irodát, hogy fontos bizonyítékokat akar átadni. Az irodájához tartozó pincéből teherautónyi dokumentumot foglaltak le. A nyomozók Welsz érdi házában is lefoglaltak iratokat, majd elindultak Budapest felé a férfival. A vállalkozó rosszul lett a rendőrautóban, és nem sokkal később meghalt. A szóbeszéd szerint egzotikus méreggel végzett magával. Öngyilkosságával vélhetően megelőzte, hogy azok végezzék ki, akiket elárult, amikor a tengernyi iratot átadta a rendőrségnek.
|
Mentő ötlet. Welsz Tamás különös ügyeinek egyike: Európából szállított szirénások a sivatagban Charitymarch.com |
Azóta Simon kifizette adótartozását; ha bíróság elé állítják, büntetése korlátlanul enyhíthető. Ám a számlákon talált eurószázezrek eredete ma sem ismert. Ahogy az sem, miért készíttetett Simonnak bissau-guineai útlevelet Welsz. A politikus tagadja, hogy ilyen okmánya lett volna, az ügyészség viszont a hírek szerint megtalálta annak másolatát.
A Simon elleni eljárást elkülönítették a Welsz-ügytől. Egy ideig az ügyészség és az NNI foglalkozott az iratokkal, majd illetékességből átadták azokat a NAV-nak, ahol kezdhették elölről a szortírozást. Ez a NAV szakszóvivője szerint máig sem fejeződött be. Simon leleplezésével ellentétben az adócsalók lebuktatása és az eltüntetett milliárdok felkutatása senkinek sem sürgős.