Kivizsgálják végre a közmédia hírmanipulációit?
Az MTVA Központi Üzemi Tanácsa szerint a hírterület átvilágítása az egyetlen olyan lehetséges megoldás, amely elejét veheti a közmédia hírrendszerének működésével kapcsolatos, ismétlődő kifogásoknak. Közlésük szerint hosszas egyeztetés és vita után tudomásul veszik az MTVA és az MTI Zrt. bejelentését, miszerint részletesen áttekintik és elemzik a hírterület működési folyamatait, valamint annak szabályozási rendszerét.
Az üzemi tanács az "elmúlt órák eseményeivel", azaz a kordonbontással magyarázta állásfoglalásának kiadását (az akcióról készült videónkat itt nézhetik meg: >>>). A tanács szükségesnek tartja az „áttekintést” már csak azért is, mert egy ilyen vagy hasonló vizsgálatot maga kezdeményezett már 2011. december 12-én keltezett és az MTVA vezérigazgatójának eljuttatott levelében. Ugyanakkor az üzemi tanács üdvözli a vezetői körben meghozott személyi döntéseket, és szükségesnek tartja a további vizsgálatokat, az esetleges személyi konzekvenciák levonását.
A testület közleményében sajnálatát fejezi ki, hogy a létrehozandó vizsgálótestületben a munkavállalói képviselet nem kaphat helyet. A testület azért ajánlotta fel részvételét, hogy a vizsgálat objektivitásához, a bizalom visszaszerzéséhez hozzájáruljon.
Ugyanakkor az üzemi tanács elismeri, hogy a vizsgálat megállapításaiért, és a következtetések levonásáért mindennemű jogi, munkajogi, szakmai és politikai felelősség a munkáltatót terheli, ebben ők nem osztozhatnak az MTVA és az MTI Zrt. vezetésével.
Remélik továbbá, hogy a folyamatos, rendszeres – és sűrű – tájékoztatás révén javaslataikkal is segíthetnek kialakítani egy olyan hírszolgáltatási rendszert, amely "garanciákat tartalmaz arra, hogy a jövőben ne fordulhasson elő a hírszolgáltatás semmilyen torzulása, és elkerülhetők legyenek az olyan érthetetlen és eddig meg nem magyarázott botrányok, mint amilyenek a közelmúltban felháborították a szakmai és a civil közvéleményt".
Az MTVA Központi Üzemi Tanácsa addig is javasolja az intézmény vezetésének, hogy haladéktalanul folytatódjanak a megbeszélések a vállalat vezetése, az üzemi tanács és a szakszervezetek között az elbocsátások felülvizsgálatáról, és a szociális segélyekről, különös tekintettel a végtörlesztésben érintettekre.