Szociológiai felmérések, tanulmányok, szakértők sora cáfolja Orbán Viktornak azt a hétfői kijelentését, amely szerint Magyarországon a gyermekek 90 százaléka – szülei anyagi helyzete miatt – nem éhezhet.
Magyarország ma egy olyan egyedülálló európai ország, ahol a gyermekek 90 százaléka óvodás korától, azaz hároméves korától naponta négyszer az állam pénzén enni kap, „tehát nem éhezhet”, függetlenül a szülei anyagi helyzetétől – így fogalmazott hétfőn a parlamentben Orbán Viktor. A kormányfő állítását erősen árnyalja a gyermekéhezés ellen küzdő Nemzeti Minimum nevű kezdeményezés, amelynek szakértői anyagában az szerepel, hogy legalább negyvenezer gyermek él hazánkban, akinek naponta nem jut elég étel.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy idén tavasszal – Falus András akadémikus javaslatára – az MTA közgyűlése úgy döntött, elkülönített számlát hoz létre, és felajánlások gyűjtésébe kezd a gyermekéhezés enyhítésére. Az erről szóló előterjesztést az MTA közgyűlése nagy többséggel támogatta. Ferge Zsuzsa szociológus felszólalásában hangsúlyozta: a szegényebb sorsú gyerekek sokszor már születésük előtt éheznek, és például a magzati agy fejlődését komoly mértékben hátráltatja a kismama rossz táplálkozása és a nélkülözés miatti tartós stressz.
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság/archív |