Vissza a középkorba? Balog szerint a vallás nem magánügy

– A vallás nem magánügy, a hit megvallása az egyik legszemélyesebb közösségi ügy – jelentette ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Szombathelyen. Szerinte mindannyiunk érdeke, hogy a fiatalok minél nagyobb számban találják meg itthon is a boldogulásukat.

A vallás nem magánügy, a hit megvallása az egyik legszemélyesebb közösségi ügy, ezért épülnek templomok, és ezért gondolja a kormány fontosnak, hogy támogassa a templomépítést – hangoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető miniszter szombaton Szombathelyen. Balog Zoltán részt vett a helyi református gyülekezet ünnepi hálaadó istentiszteletén, amelyet a templom új tornyának és három harangjának megáldása alkalmából tartottak. (A Fidesz részéről egyébként elsőként Deutsch Tamás nevezte a legszemélyesebb közügynek a vallást még 2006-ban.)

A miniszter az istentisztelet után köszöntőjében hangsúlyozta: akik tornyot építenek és akik megszólaltatják a harangot, azt üzenik, hogy van mondanivalójuk, nemcsak annak a közösségnek, amelyhez tartoznak, hanem mindenki számára. Az üzenet a biblia nyelvén fogalmazva nem más, mint az örömhír, az evangélium. Ez az örömüzenet azonban nemcsak szavakból áll, hanem legalább annyira tettekből, életformából, kultúrából és történelemből is – hangsúlyozta.

Balog Zoltán elismerően szólt Szombathely gazdasági teljesítményéről, szavai szerint 2010 óta a vasi megyeszékhely csaknem megduplázta, 90 százalékkal megnövelte azt az összeget, amit a városban működő cégek és a szombathelyi emberek befizetnek a magyar költségvetésnek. Ma már Szombathelyen nem munkahelyet keresnek, hanem munkaerőt, ezért kell a szakképzést, az iskolarendszert úgy alakítani, hogy legyen megfelelő műveltségű és szakértelemmel rendelkező munkaerő – mondta.

Hozzátette: a béreken is emelni kell, hiszen csak így lehet csökkenteni azt a csábítást, amelyet a nyugati határszélen Ausztria közelsége jelent, mindannyiunk érdeke, hogy a fiatalok minél nagyobb számban találják meg itthon is a boldogulásukat.

Az 1939-ben felépült szombathelyi református templomhoz eredetileg tornyot is terveztek, de akkor anyagi okokból nem épülhetett meg, később pedig a politika akadályozta megvalósítást. A rendszerváltás után egy alapítványt hoztak létre, az ide fizetett adományok teremtették meg az templom továbbépítésének alapját.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2012-ben és 2013-ban összesen 43,3 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a templomtorony építésére, ötmillió forintot pedig a református templom harangjainak elkészítésére. Az elkészült 29 méter magas 7 szintes harangtorony összköltsége végül 73 millió forint lett, a toronyba felszerelt három harang – amelyek Lengyelországban készültek – 10 millió forintba került.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.