Százezret kaphat a rezidensek egy része
Novembertől mintegy 600 frissen végzett orvos pályázhat havi, nettó 100 ezer forintra. Ezt az összeget az állam öt éven át fizetné az érintetteknek. A pályázónak vállalnia kell, hogy annyi ideig marad a hazai egészégügyben gyógyítóként, mint ameddig ezt az összeget kapja az államtól valamint azt is, hogy nem fogad el hálapénzt a betegektől - a hírt közösen jelentette be Réthelyi Miklós memzeti erőforrás miniszter, Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár, valamint Páva Hanna helyettes államtitkár péntek reggel a sajtónak. A kormány szándéka ezzel a döntésésel, hogy azok a fiatal orvosok, akik hisznek az ország jövőjben itthon maradjanak.
Aki mégis idő előtt távozna, annak kamatostul kell visszafizetnie az addig felvett ösztöndíjat. Arra a kérdésre, hogy miért csak hatszáz, amikor több ezer rezidens dolgozik a rendszerben, az államtitkár azt felelte: most ennyire találtak forrást. A rendszer működtetéséhez szükséges összeget a rezidens-rendszer meglévő finanszírozási keretéből csoportosították át valamint az országot már elhagyó orvosok felszabaduló béréből szedték össze.
Szócska Miklós elmondta: a rezidensek mellett az őket oktató mentorok bérét is rendezik. Ám ennek részleteit csak ősszel osztja meg a nyilvánossággal. Hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy ez bérfeszültséget hoz majd a rendszerbe, de egyszerre nem tudnak minden területen lépni, ám fokozatosan mindenki sorra kerülhet. Hamarosan további bejelentésekkel állnak a nyilvánosság elé. A népegészségügyi termékadóból befolyó pénzt teljes egészében az ágazatban dolgozók bérére fordítják.
A Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) szerint az egészségügyért felelős államtitkár felborította az egy éve fennálló megegyezést arról, hogy az érintettekkel való tanácskozás nélkül nem hoz döntést az ügyükben. "Ez nem oldja meg a problémát, ezért a szövetség továbbra is kitart felmondóleveles akciója mellett" - mondta Papp Magor, az MRSZ elnöke pénteken az MTI-nek.
Az MRSZ vezetőségének közleményében a szervezet honlapján az olvasható: az egészségügyi államtitkárság szerdán hívta meg őket egy két nappal később esedékes egyeztetésre, amelynek témáját nem közölték, továbbá írásos anyagot sem mellékeltek.
Mint a helyszínen kiderült, egyeztetés helyett egy megszületett döntésről szóló szóbeli tájékoztatást kaptak, tizenöt perccel a kihirdetése előtt, ezzel kész tények elé állítva a szervezetet - írták, a rezidensek. Szerintük ezzel a lépéssel Szócska Miklós megszegte azon ígéretét, amely szerint az őket érintő kérdésekben nélkülük nem születik döntés.
Leszögezték, hogy az eddig meghatározott irányvonalat és elvárásaikat továbbra is fenntartják. "Ezek a minimumfeltételek nem képezik alku tárgyát" - fogalmaztak. Ezzel együtt továbbra is kitartanak az egész egészségügy minden generációját érintő kezdeményezés mellett, a cél az ellátórendszert megmentése.
Papp Magor május végén jelentette be: a rezidensek az év végéig tömegesen helyezik letétbe felmondásukat, és ha nem tudnak megegyezni a kormányzattal, a felmondólevelek január elsejével aktiválódnak. Azóta Papp Magor is letétbe helyezte felmondólevelét. Elvárásuk többek között, hogy az orvosok átlagos alapbére érje el a nemzetgazdasági átlagfizetés háromszorosát. Akciójukat a szakmában többen is támogatták.
Szócska Miklós június végén hivatalában fogadta a szakma képviselőit, hogy a rezidensképzésben szükséges változtatásokról tárgyaljanak. Akkor azt mondta, a rezidensek jövőjéről szóló egyeztetéseket háromfordulósra tervezték. Első alkalommal a képzés tartalmi elemeiről tanácskoztak, a következő találkozón pedig a szakmai lehetőségekről konzultálnak, a harmadik egyeztetés témája a rezidensek jövedelmének kérdése lesz.