Azzal érvelt – meglehetősen nyakatekert módon –, hogy a szakközépiskolák nem a Klikhez tartoznak, hanem tavaly átkerültek az úgynevezett szakképzési centrumokhoz, felettük pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium áll, nem a humántárca. Csakhogy a tanároknak – tanítsanak bár szakiskolában – joguk van szabadon véleményt nyilvánítani bármilyen ügyben. Ez uniós alapjog, aminek akadályozása, megsértése törvénybe ütközik. Jogászaink vizsgálják, milyen módon szerezhetünk érvényt ennek az alapvető emberi jognak – mondta a miskolci szakszervezeti vezető.
|
A szakoktatóknak is joguk van a véleménynyilvánításhoz Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Hasonló tapasztalatokról számolt be tudósítónknak az egyik miskolci szakközépiskola tanára is. Néhány tartózkodással megszavazták, hogy támogatják a hermanosokat, majd ezt közzétették a Tanitanek.com oldalon.
Később azonban felsőbb utasításra visszavonatták velük a támogatásról szóló levelüket,
mondván, hogy a szakközépiskolák nem a Klikhez tartoznak. – Mi is tanárok vagyunk, ugyanazok a problémáink, ezért álltunk ki a nyílt levél mellett. De mivel a szakiskolák vezetőit egyelőre csak egy évre nevezték ki megbízással, most mindenki sunyít, és az állását félti – mondta.
A Tanitanek.com oldalon több szakiskola oktatója is jelezte: hiába döntöttek arról, hogy csatlakoznak a hermanosok nyílt leveléhez, végül a feletteseik nyomására nem tehették ezt közzé. Egy szegedi tanár például ezt írta az államtitkárnak címezve egy megjegyzésben: Szegeden többféle módon – az igazgatók telefonos felhívásával, rendkívüli értekezletekkel – vegzálják az iskolák dolgozóit. Zsarolás is előfordul, szigorúan csak szóban:
„Ha csatlakoztok, akkor majd megnézhetitek magatokat és az iskolát”.