Már a kéményseprő-ipari közszolgáltatásokról három évvel ezelőtt elfogadott törvény nagy port kavart – emlékeztet az érdekvédő –, hiszen a rezsicsökkentés miatt egy csapásra a felére csökkent a szakma bevétele. Ennek hatására jó néhány vállalkozás becsődölt, s egyre kevesebb a kéményseprő. A belügyminiszter idén márciusi javaslata szerint újabb törvénymódosítással rendeznék a helyzetet, és ezzel kapcsolatban különféle elképzelések láttak napvilágot.
|
Tarthatatlan a helyzet – állítja Vámos Csaba Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az előterjesztés szerint a kéményseprőket jövő januártól a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság foglalkoztatná, és ez a szolgáltatás a lakosság számára ingyenessé válna. Vámos szerint viszont egyelőre minden lóg a levegőben, és ezért az e területen működő mintegy négytucatnyi vállalkozás szinte mindenkit néhány havonta megújított munkaszerződéssel foglalkoztat, s
az elnök állása is csak december végéig biztos.
Ez tarthatatlan – szögezte le –, mert a kialakult helyzet előbb-utóbb a lakosság biztonságát is veszélyezteti. A kockázat elkerülése érdekében a KOSZ a nyári figyelemfelkeltő demonstrációja után három hete közleményben szólította fel a kormányt: döntsön az ügyükben, míg késő nem lesz. Úgy látják, ígéretekből már volt elég, ezért a kéményseprők érdemi intézkedést követelnek.
Ez nem hozott azonban semmilyen eredményt, miként
a döntéshozóknak – egyebek mellett a kormányfőnek – írott levelükre sem kaptak eddig érdemi választ
– közölte Vámos. A nyomásgyakorlásnak ezért újabb eszközét választották: letétbe helyezték a felmondásukat. Az elnök hangsúlyozta, hogy kollégái nagy részének van más szakmája is, tehát szükség esetén tudnának váltani.
A helyzet azonban egyre veszélyesebb, hiszen mind kevesebb az ember, miközben a kémények és fűtési rendszerek állapota fokozatosan romlik – mondta az érdekvédő. Az országban található négy és fél millió kéményből legalább százezer életveszélyes, négy-ötszázezer pedig sürgős javításra szorul.
Felhívta ezzel kapcsolatban a figyelmet arra, hogy a „csendes gyilkos” – a szén-monoxid – viszont pusztít, ha a kémények ellenőrzés nélkül maradnak, ráadásul egyre többen térnek át a gáz helyett a fafűtésre.
A még vállalkozási formában működő közszolgáltatóknak a jövő évre szerződniük kellene az önkormányzatokkal, ám senki nem tudja, hogy a kontraktust milyen feltételek mellett köthetik meg – jelezte az érdekvédő. Egyébként a korábbi rezsicsökkentés hatására cégek sora vonult ki a piacról, és ezt a közszolgáltatást az ország jelentős területén már most is a katasztrófavédelem által kijelölt vállalkozások nyújtják.
|
Tisztább helyzetet teremtene, ha végre megszületne a döntés arról, ki lesz a kéményseprés gazdája Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Tisztább helyzetet teremtene, ha végre megszületne a döntés arról, ki lesz a kéményseprés gazdája – jelentette ki Vámos. A döntés azért is égetően fontos – mondta –, mert a hatályos jogszabályokat a vállalkozások eltérően értelmezik, ráadásul a mai rendszerben az emberek többsége nem fix fizetést kap, hanem a járandósága a bevételtől függ. Ezért a szakma nem érdekelt abban – ismerte el –, hogy valódi szolgáltatást nyújtson. Így szerinte most gyakran kéményseprőjelmezbe bújtatott emberek közreműködésével egyszerű zabrálás folyik.