Varga Mihály a 23 milliárddal kevesebb dohányadó-bevételről
A nemzetgazdasági miniszter Varju László (DK) írásban feltett kérdésére leszögezte: a hatásvizsgálathoz hosszabb időszaknak kell eltelnie és több tényezőt kell figyelembe venni.
Varju kérdésében arra hivatkozott, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett adatok szerint júliusban 6, augusztusban pedig 12 milliárd forinttal kevesebb jövedéki adó folyt be a dohánytermékek után, mint tavaly ugyanezekben a hónapokban. Ezeken túl az áfabevételek is csökkentek a tavalyihoz képest, a két hónap alatt 5 milliárd forinttal. A kiesés így 23 milliárd forint.
Varjú László ezekből az adatokból arra következtetett, hogy az éves adóbevétel kiesés 130-150 milliárd forint lesz, majd ezzel állította szembe a dohánykereskedők - várható - 50 milliárd forintos árrését. "Nem jártunk volna mindannyian jobban, ha azt az évi 50 milliárdot önök trafiktörvény nélkül, egyenesen a költségvetésből juttatták volna barátaiknak és üzletfeleiknek?" - szólt a képviselő másik kérdése.
Varga Mihály válaszában kiemelte, hogy téves és elhamarkodott lenne a kiragadott három adatból egy rendszer működésére nézve következtetéseket levonni. Az az állítás, hogy két hónap alatt 23 milliárd forinttal csökkent a dohánytermékek utáni adóbevétel, nem vizsgálható a gazdasági kontextusból kiragadva. Múlt év júliusában és augusztusában - a várható adóemelés és a cigarettás dobozokon elhelyezett kombinált képes figyelmeztetések bevezetése miatt - a kereskedők nagy készleteket halmoztak fel. Emiatt magasak voltak az adóbevételek, míg idén - az új rendszerre való átállás okozta átmeneti hatásként - elsősorban augusztusban rendkívül alacsony volt az adóbevétel.
A kereskedők azonban idén augusztusban már kiugró, idei rekordnak számító, adójegy mennyiséget vettek át a NAV-tól, amelynek hatása főként a szeptemberi befizetésekben fog megmutatkozni.
A miniszter visszautasította a képviselőnek azt a vádját, hogy a dohánykoncessziót a kormány barátai kapták. Mint írta: a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság elnyerésére irányuló pályázatok értékelését a független testületként működő Bíráló Bizottság végzi. "Ezért határozottan vissza kell utasítanom minden olyan, kérdésnek álcázott alaptalan vádaskodást, amely annak a látszatát igyekszik kelteni, miszerint a koncessziós jogosultságok a jogszabályokat és a tisztességes verseny alapelveit sértő módon kerültek kiosztásra" - fejezte be válaszát Varga Mihály.