Váratlan ellenjelöltek a Mazsihisz tisztújításán
Tisztújító közgyűlést tartott vasárnap a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége a Síp utcában. A szokásosnál lanyhább médiaérdeklődés is mutatta, hogy az előjelek alapján kevés izgalomra lehet számítani. A jelölő bizottság az elnök és az ügyvezető igazgató posztjára is csak egy-egy személyt nevezett meg – Feldmájer Pétert és Zoltai Gusztávot.
Heisler András, a Mazsihisz egyik volt elnöke eredetileg kész lett volna elindulni nemcsak Feldmájerrel, hanem akár az elmozdíthatatlannak tűnő Zoltaival szemben is, de őt adminisztratív úton – az eljárás ellen tiltakozók szerint csalással – kizárták a versenyből. Bár a Mazsihisz alapszabálya elvileg módot ad arra, hogy a helyszínen (a közgyűlés tagjai közül) másokat is jelöljenek a tisztségekre, a gyűlés levezető elnöke érzékeltette, nem venné jó néven, ha valaki élni kívánna a lehetőséggel.
Ehhez képest az elnöki posztra három ellenjelölt is akadt: a debreceni Horovitz Tamás, a nyíregyházi Kertész Gábor és a budapesti Sárközi Gyula. (Felkérést kapott még Kunos Péter is, ő azonban nemet mondott.) Az egyik felszólaló dicséretes tömörséggel érvelt az általa támogatott jelölt mellett: „Azért javaslom a Mazsihisz elnökének, mert alkalmas rá”.
Az elnökaspiránsok ötperces kortesbeszéde után pár mondat erejéig Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató is a mikrofonhoz lépett. A közgyűlés levezető elnöke megjegyezte: „Örülök, hogy Guszti nem ígért semmit, mert ezt legalább tartani tudjuk”.
Ahhoz, hogy a választás már az első körben eredményes legyen, a győztes jelöltnek az érvényes szavazatok több mint felét kellett megszereznie. Korábban az okozott meglepetést, hogy többen is pályáznak az elnökségre, a szavazatok összeszámlálása után pedig az, hogy nem lesz második forduló. Feldmájer Péter 49 voksot kapott, Horovitz Tamás 22-őt, Sárközi Gyula 16-ot, Kertész Gábor mindössze hatot. A közgyűlés résztvevői közül meglehetősen sokan, 18-an érvénytelenül szavaztak.
Feldmájer Péter tehát újabb négy évre a Mazsihisz elnöke lett. Zoltai Gusztáv – aki lassan kiérdemli a „Mazsihisz örökös ügyvezető igazgatója” címet – kihívó nélkül indult: a 111 küldöttből 97 biztosította a támogatásáról.
A választások előtti szokásos felbuzdulást követően a Mazsihisz megújítását hirdető belső ellenzék ezúttal is elvérzett. Ugyanakkor aligha lehet vitás, hogy a főként baloldali-liberális kötődésű Mazsihisznek kezdenie kell valamit azzal a helyzettel, amit a jobboldal kétharmados parlamenti többsége jelent. A Fidesz-KDNP nem a Mazsihiszt tekinti a vallásos zsidóság egyedüli képviselőjének. Az úgynevezett történelmi egyházak részvételével tartott kormányzati egyeztetésekre Köves Slomó, a konzervatív-ortodox vonalat erősítő EMIH (Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség) vezetője is rendre meghívást kap. Közben készül az egyházakról szóló új törvény: lehet, hogy abban deklarált módon is megjelenik majd a trónkövetelő EMIH térnyerése.
A zsidóság szolgálata a fontos, és nem az, hogy jóban legyünk az államtitkárokkal, miniszterekkel – közölte megválasztása után Feldmájer Péter. A diplomáciai formákat meg kell tartani, de bizonyos esetekben nem szabad csöndben maradni. És azt sem szabad megengedni – hangsúlyozta –, hogy külső hatalmak, kormánytisztviselők vagy kormányok határozzák meg, milyen irányba menjen a Mazsihisz.
Zoltai Gusztáv elmondása szerint „valamiféle nyitást” mindenképpen kezdeményezni fognak annak érdekében, hogy lehetőleg egységbe kovácsolják a magyarországi zsidóságot.